Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leyes_de_la_robotica La_Senia_Cenia Libro_de_Isaías Jerico_(Cisjordania) Joan_Baptista_Aulí Jacaranda_arvensis Lammer_(informática) Juegos_Olimpicos_de_Berlín Lenguaje_de_Señas_de_Nicaragua Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Jyvaskylä Instituto_Internacional_de_Investigacion_y_Capacitacion_para_la_Promocion_de_la_Mujer Libro_de_armería Jardin_Botánico_Molino_de_Inca Kotermań Jose_Manuel_Gonzalez_Fernández_Vallés Jocolí_(Mendoza) Kilmarnock_F_C José_Emilio_Roldan_Pascual Jose_Santiago_Valdés_Alvarez La_Walck Interés_nominal Itá_Ibaté_(Corrientes) Jalea_real Ley_de_convalidacion_de_los_actos_del_gobierno_de_facto Lita_Roza Jocu Leo_II Juan_Fernando_Fonseca La_mentira_(Lost) Le_Tabou Le_Gue-de-Longroi Kurt_von_Schleicher Ján_Mucha La_tentacion_de_San_Antonio_(Cezanne,_particular) Lechuzón_chico_de_collar Lago_Lacar Lenguas_túrquicas_siberianas Kong_Fuzi Jesús_con_la_cruz_al_hombro La_bella_ceci_y_el_imprudente Laicos_dominicos Jim_Fullinton Krka_Novo_Mesto Liga_LUB_2007/08 Legustio Liga_del_Sur_(Bahía_Blanca) Jasione_perennis_f_megacarpaea Joxean_Fernandez,_"Matxín" Jose_Arias Jóvenes_y_rebeldes J._F._Videla Jose_María_Pando Kruber Joel_Pinto Jesús_Álvarez_Cervantes

html map