Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Janaes Justo_de_Lara La_Manga_del_Cura Jean_François_Aimée_Gottlieb_Philippe_Gaudin Jeronimo_Arango José_María_Obaldía Johan_Thuri Khmer_(idioma) Johann_Sebastián_Müller Jose_Alonso_Pizarro Liga_Gallega Juanita_Ginzo Jerome_David_Salinger Las_señoritas_al_borde_del_Sena Kinneret Krisztián_Berki Jamalpur_(zila) Kenia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sídney_2000 Jose_Ignacio_Ramirez_Melendez Jamaal_Franklin Lars_Ohly Liga_Mundial_de_Volleyball Linea_191D_(Interurbanos_Madrid) Jan_Nowak Letovanić Joan_Francesc_Mira Laguna_de_San_Rafael José_García_Siñériz_y_Pardo_Moscoso José_Cosano_Moyano Ize Lago_de_Saint_Point KFSN_TV Kungliga_Tekniska_Hogskolan Juan_Castaño_Quiros La_inteligencia_fracasada._Teoria_y_practica_de_la_estupidez Leccionario_1965 Le_Quiou Lista_de_alcaldes_de_Avilés José_Plácido_Sanson Islas_y_áreas_protegidas_del_Golfo_de_California John_Paul_Jr. Jose_Maria_Sanz_Beltran Kati-Claudia_Fofonoff Jugador_MUFC_del_Año Jack_Jack_Attack Jaime_Barros_Perez_Cotapos It's_That_Girl John_Helliwell La_Ville_aux-Clercs José_Rojas_y_Moreno José_Videgaray Juicio_de_los_Veintiuno Jose_María_Montealegre_Fernandez José_Antonino_Fernández_Cornejo L.A._(Light_Album)

html map