Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_blues_del_esclavo_(single) Federacion_de_Trabajadores_Socialistas_de_Francia Elimia_lachryma Educacion_preescolar Exim Fontaines-sur-Grandson Francisco_Ayala Formose_Mendy Emulacion_socialista Eircom_Premier_League Federico_de_dinamarca Emancipacion_femenina Flora_(winx_Club) Estandarte_presidencial_de_polonia Escudo_de_betanzos Facultad_de_Ingeniería_(UNAM) Exposición_Aragonesa_de_1885 Fragata_Esmeralda_(1._) Foxburg_(Pensilvania) Enós_(nombre) Electrodomésticos_(banda) Estacion_de_Provenca_Diagonal Estadio_nacional_de_tegucigalpa Era_Nectarica Esteban_Vukčić_Kosača Estación_Praça_da_Arvore El_Sotano_00931 Francisco_Sauquillo Erik_Daniels Estela_Jimenez Emmanuel_Lewis Espíritu_áspero Epistomariinae Espontaneismo Estacion_de_Artapadura Francisco_Martínez_Vegaso Ermita_de_San_Antonio_(Peñiscola) Eslovaquia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sidney_2000 Fluoruro_de_cobalto_(II) Eufemo Estacion_Linares Extranjeros_en_el_draft_de_la_nba Ferrari_F_50 Erik_Spoelstra Embasaurus Elodinesthes El_Chacotero_Sentimental Flora_Tallinn Eldredge Frank_Sinatra_jr Eleuthera_Sur Erico_de_pomerania Estacion_de_Montereau Faro_Punta_Curaumilla Exógeno

html map