Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

American_Pie_(cancion) Alemanes_de_los_Carpatos Dinastía_Safavida Cyprinella_venusta Cromática Distrito_de_shipasbamba Convento Corneli_Alexandre_Polihistor Dom_Pierre_Pérignon Darsena_deportiva_de_La_Coruna Crucifixion_(Masaccio) Distrito_de_Boquete Donald_Tosh Drymophloeus Decreto_nacht_und_nebel Dona_Barbara_(telenovela,_1975) Algemene_Konst-_en_Letter-Bode Día_de_la_Independencia_de_Israel Cózar Defoe Dischistocalyx Alston_(Georgia) Cristián_Eyzaguirre_Johnston Deadly_Lullabyes Ambipom Costa_oriental_del_lago_de_maracaibo Daniella_Campos EESTEC Ecuatoria_del_este Copa_del_Pacífico_2009 Dolichowithius_argentinus Amaranthus_paniculatus_var._sanguineus Corbenay Decimoprimer_Distrito_de_París Deerfield_(condado_de_Dane,_Wisconsin) Defensa_eslava Cryptonychus_proboscideus Directriz Distrito_de_nauta Copa_Asiática_de_Hockey_sobre_hierba_masculina_sub-16_de_2013 Corregimiento_de_El_Higo Ambrosio_Autperto Easton_(condado_de_Adams,_Wisconsin) Alto_mando_de_carabineros_de_chile Alfonso_Correa Darkness_Falls_(The_X-Files) Echium_brachyanthum Almudevar_de_Cinca César_Bellido Cynopaema_hypericifolium Dexter's_Laboratory:_Robot_Rampage Convento_de_Santa_Cruz_la_Real David_Bronstein Echoma_anaglyptoides Diplodocus_longus

html map