Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Turbinicarpus_swobodae Gastronomia_de_Estados_Unidos Rosario_(oracion) Tupaya_común True_Jackson Río_Mahakam Rudolph_Hermann_Lotze Uzbeko_(etnia) Roberto_Carlos Gersinia Municipio_de_Maple_Grove_(condado_de_Manistee,_Míchigan) German_Basílico_Gonzalez Roger_Taillibert Genealogia_de_Jesús Municipio_de_Towanda_(condado_de_McLean,_Illinois) Rhizophora_americana UPyD Revocatoria_o_Revocación_del_Mandato_Popular Get_Real Ruta_del_Río_Vexo Iguanodon George_Arnott_Walker-Arnott Municipio_de_Townsend_(condado_de_Huron,_Ohio) Gabriela_Andersen-Schiess Futbol_Soccer_Manzanillo Sabella Rosa_náutica Revolver_(arma) US_Gavorrano_1930 Inmobiliaria Rhoogeton Geno_Carlisle Ulua UDO_(desambiguación) Municipio_de_Newburg_(condado_de_Pike,_Illinois) General_Pepper Tschitscherinellus Inga_tetraphylla Río_sacambaya François_Gabart University_College_Dublin Municipio_de_Dodge_(condado_de_Ford,_Kansas) Reloj_mundial Gastón_de_Francia_(1608_1660) Unión_de_Demócratas_por_la_Republica Murciélago_sacóptero_oscuro_grande Giulio_Douhet Iglesia_de_Nuestra_Senora_del_Mercado_(Serón_de_Nágima) Río_Cañamares_Guadalajara Trémont_sur-Saulx Gia_Carangi If_I_Told_You_That Municipio_de_Morris_(condado_de_Sullivan,_Misuri) Félix_Huarte_Goni Rodolfo_Bodipo_Diaz

html map