Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pygophalangodus_gemignanii Reaccion_xantoproteica Mascota_(municipio) Maksym_Kalynychenko Maximilien_Sébastien_Foy R-16 Pulgarcita_(película_de_1992) Luces_de_xenon Maurice_Noble Mariano_Fernández_Pacheco Pseudomeloe_bruchi Progrés_(Novokubansk,_Krasnodar) Microrregion_de_Aracuai Provincia_de_San_José Provincia_de_chiclayo Miguel_Ángel_Rodríguez_(periodista) Pre-Electric_Wizard_1989-1994 Premier_League_(desambiguación) Rebelion_irlandesa_de_1641 Los_Boppers Prefeitos_de_São_Paulo Margarita_de_Foix,_infanta_de_Navarra Grandes_Exitos_a_la_Manera_de_Alejandro_Fernandez Línea_12_de_CPTM Provocar Meseta_del_Volga Mariano_de_gordaliza Premios_del_Sindicato_de_Actores_2000 Matias_Bolatti Lucien_Müller Los_Infernales Premio_Grammy_por_Disco_del_Ano María_Yúdina Mezières-lez-Clery Raul_Iturria Real_y_Pontificia_Universidad_de_San_Carlos_Borromeo_de_Guatemala Puente_jorao Luca_Antonelli Masia_Freixa Practicas_restaurativas Mentha_viennensis Mamoncillo Marquesado_de_Laurencín Measnes Mariana_de_la_noche M-20 Maximiliano Lomas_de_Solymar Rafael_Duenas_Leon Puntioplites_falcifer Línea_14_(Paraná) Mi_amor,_el_wachimán Mack Mahmud_ibn_Muhammad Lucia_von_Bardas

html map