Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rafael_Aizpún_Santafé Rally_de_Nueva_Zelanda_de_2004 Gran_Emigración Puebla_(desambiguacion) Puente_Internacional_Simon_Bolívar Puerto_del_Pireo Manuel_Pacifico_Antequeda Manuel_Díez-Canseco Rambla_Tomás_Berreta Manuel_Coronado Madre_de_Dios_de_las_Nieves_de_Irgo_de_Tor Mar_de_la_zona_austral Puerto_Cuatreros Lola..._Érase_una_vez_(álbum) Rebelión_de_Pontiac Maria_Luisa_Mendoza Reflexologia_(terapia) Rafael_del_Pino_Calvo_Sotelo Greenwood_Village Macra_na_Feirme R_R._Marett Périgny_(Allier) Grans Maria_Ines_Ochoa Lyperanthus Preaux_(Sena_Maritimo) Maria_Luisa_de_Orleáns Mildred_Esther_Mathias Mammaliformes Power_Rangers:_Fuerza_Mistica Mar_de_Ajó Megascops_colombianus Michalis_Pelekanos Mariano_Piccoli Presa_Jose_Toran Provincia_de_Benguet Madukkarai Región_Centro_Sur_de_São_Paulo Mark_32_SVTT Medicago_nigra_var_vulgaris Gonzalo_Ruiz_Girón Gorrión_cejiblanco Radio_a_galena Puyravault_(Charente_Maritimo) Los_Rosales_(Málaga) Macharnudo Magnago María_Teresa_Leon_Goyri Matías_Tombolini Manuel_Vitorino_Pereira Grea ProFTPd Medafar Los_Navazos Lucas_Aveldano

html map