Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Derby_de_la_Araucania Demofonte_(Galuppi) DGT_(desambiguación) Día_del_Árbol Alotau Edificio_Corporativo_de_Televisión_Nacional_de_Chile Amado_Benjamin_Caceres_Caceres DDO_66 Dianthus_ibericus Dionisio_el_Sabio Dicladispa_meyeri Don_Matias Cueva_Atea Edificio_Rimac Dionysius_Lambinus Distrito_de_kiboga Diego_de_Sampedro Dido_abandonada_(Schuster) Convento_de_San_Agustin_(Malaga) Diccionario_Catalan_Valenciano_Balear Derecho_de_gracia Cussonia_triptera Crisis_de_diciembre_de_2001_en_Argentina Dick_Parry Cruz_Roja_con_retratos Criticas_a_la_Iglesia_Catolica All-Star_Weekend_de_la_NBA_2002 ERCP Departamento_de_Viticultura_y_Enología_de_la_Universidad_de_California_en_Davis Deltshevia Domingo_Badía_y_Leblich Copa_del_Mundo_de_Esqui_Alpino_de_2005/06 Aminta_(Tasso) Criollo_atlántico American_valerian Corporación_de_Televisión_de_la_Pontificia_Universidad_Católica_de_Chile Crestado_chino Cosmos_191 Dinastia_de_los_Capetos Eco_lumínico Edicion_de_gráficos_rasterizados Culey-le-Patry Dlugoleka_(voivodato_de_Mazovia) Cuello_del_utero Cuevas_de_Ayllon Debouck Ana_Frank_Diario_de_Una_Adolescente Allium_virescens Cordes_sur_Ciel_(cantón,_Francia) Cryptocheiridium_elgonense Disney_XD_(Alemania) Domeykodactylus Distrito_Kurukshetra Alicia_Sánchez-Camacho_Pérez Datacion_del_Evangelio_de_Marcos

html map