Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Heidrun_Breier Arteria_esplénica Hatillo_(San_Jose_Costa_Rica) Monipsis Angel_eléctrico Arenillas_de_Riopisuerga Arquidiócesis_de_San_Luis Montellà_i_Martinet_(Lerida) Motel_(desambiguación) Avintes André_Pieyre_de_Mandiargues Mindelheim Minakshi_Thapar Ashill_(Norfolk) Avilly_Saint-Leonard Hilda_Gonzalez Hare_krishna Monti_Castiñeiras Ano_1036 Asphodelus_lusitanicus Ministerio_de_Ciencia_e_Innovación Avner_Eisenberg Hymenocallis_guianensis Guerra_de_las_Arenas Hospital_Universitario_de_Gran_Canaria_Doctor_Negrín Misiles_balisticos Autopista_Jose_Antonio_Paez Mundillo Mpezeni Moricone Monte_Kendang Hasta_que_Llego_su_hora Argostemmateae Gulf_of_St._Lawrence Guerra_de_los_mercenarios Guillermo_Londono Artesania_indígena_en_Paraguay Arum_rumphii Moutiers_les-Mauxfaits Arnaldo_Espinola Anna_Vock Anarquia,_estado_y_utopía Angel_Gomez_Gomez Horatio_mccallister HHN Historia_de_Vila-real Antonio_García-Santesmases Hickory_Creek Henry_Small Muare Mont-Saint-Martin Grupo_45_de_la_Fuerza_Aerea_Espanola Avenastrum_montanum Historia_de_las_ciencias_de_la_Tierra Guia_del_Cómic

html map