Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Invierno_Altiplanico Isolde_Kostner Leonardo_Corvalan Jefea Linea_de_alta_velocidad_Nuremberg-Erfurt Judo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_la_Juventud_Singapur_2010 Jacinto_Bienvenido_Peynado Integración_impropia Kalenda Leucipo_(mitología) Lespinoy Lapidación_del_diablo Just_Like_Tom_Thumb's_Blues Instituto_Nacional_del_Adulto_Mayor Jardín_Botánico_de_la_Presle Ledoño_(San_Pedro) Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_Copenhague Kojón_Prieto_y_los_Huajalotes International_Launch_Services Jardín_Botánico_de_la_Universidad_Técnica_de_Brunswick Jean-Etienne_Liotard Juanelo Jose_Gutierrez Laszlo_Csatary Joué_du-Bois Intermediación_Aérea Interfaz_(desambiguación) Kira_Yamato Jiménez_(Coahuila) James_Ewing Lincovsky John_Raymond_Reeder Jimenez_(municipio_Chihuahua) Laura_Torres_Torres Juego_de_los_diablitos_de_Boruca Jealousy_(album_de_X_Japan) Jonathan_de_León Koervoz_de_Malta Jenna_Coleman Laurynas_Grigelis Juilly_(Cote-d'Or) Isomería_conformacional Kleptochthonius_orpheus Lista_túneles_de_Espana Itaberaba Lake_Angelus Le_Poët_Célard John_Glen José_Antonio_Fernandez-Ordóñez Lenguas_Chibcha Juan_Ignacio_Molina Kathleen_McKane_Godfree Jose_Luis_Laguia_Martínez Lagarto_Rock Joseph_T._Goodman

html map