Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_bandera_de_Bart Lani_Hall Joe_Dumars Ita_Aber Jardin_botanico_White_Hills Lago_McDonald Institut_Supérieur_de_Traducteurs_et_Interprètes_(Bélgica) Libya Jennifer_8._Lee José_Acevedo_y_Gómez Jose_Matos_Mar Juan_de_Orduna Investigación_basica Limbhad Ladja Keep_the_Faith_(canción_de_Bon_Jovi) Lema_(matemáticas) Libia_2014 Lantaron_(Álava) Junius_(Nueva_York) Landim_(Vila_Nova_de_Famalicao) Laser_Harp José_Ignacio_Baldó_Soulés KBNL-FM Le_llamaban_Shin-chan La_Cuesta_(Segovia) Instituto_Andaluz_de_Reforma_Agraria Kores Juan_Giralt Lattre_Saint_Quentin Linurgus Jaime_Hernandez_Bertrán Kingdom_Under_Fire:_Circle_of_Doom Jesus_Carvallo Jiennense Lady_Jazz_(álbum) Lisa_the_Greek Jim_Thornton La_Dimensión_Desconocida Jardín_de_las_Tullerías Kjartan_Ólafsson Literal_(logica_matematica) LE-6532 Kyôfu_joshikôkô Ligat_Toto José_Luis_Zavalia Javier_Garcia Langerringen Jorge_Petraglia Link_(desambiguación) Jonan_Garcia_Aranbillet Isla_Juan_Fernandez Laia_Pons_Arenas La_Casa_Azúl Kiriat_Ono

html map