Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lighthouse_Point Intelligence Josep_Maria_Xiró_Taltabull Jose_Luis_Beltran_Coscojuelas Jésus_Javier_Gómez_Mercado Laticilla_burnesii Kossuth_(Wisconsin) La_Viña_(Granada) José_Gil_Fortoul La_sangre_y_la_lluvia Johnny_Lee_Bench Li-Yunqi José_Porrúa Jorge_Agapo_Gonzales Kodo_Sawaki Laberinto_(album) Koshinto J._A._van_Praag Kozi Juegos_de_las_islas José_C._Mutis Instant_Karma_(banda) Jonathan_Pérez Lago_Alberto_(Africa) Lenguas_sawabantúes Las_aventuras_de_Robin_Hood_(película_de_1938) Lestodon Jordi_Sierra_i_Fabra Jacobo_Bassano John_Spencer_(artista) Kosztler_Artur Isla_Bruit Jorge_Jiménez Linea_M-010_(Bahia_de_Cadiz) José_Joel_González Latin_American_Poker_Tour Laguna_de_Sarinena Lista_de_formatos_de_archivo Juniperus_gracilis Jada_Pinkett_Smith La_gran_persecucion_en_tren Lannéanou Investigacion_cientifica_reprimida_en_la_Unión_Soviética J79 Isla_Agatti L'amor_coniugale Lenguas_Éfaté-Shepherd La_Gimond Ladislao_Errazuriz_Echaurren Juan_de_Schleswig-Holstein-Sonderburg James_Esdale Iñaki_Aiarzagüena Juan_de_Velasco_Perez_Petroche Juan_Beaufort_(1404-1444) Leon_marino

html map