Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Desfontainia_splendens Cándido_Portinari Desfontainia_splendens Amsn Diego_Vázquez_de_Coronado_y_Rodríguez_del_Padron Distrito_de_paro Cornell_MacNeil Discurso_sobre_las_ciencias_y_las_artes Alois_Hitler Cruz_de_Kurutziaga Alonso_bravo_de_montemayor Corriente_de_las_antillas Dianthus_willdenowii Datacion_Potasio-Argon ESAP Echinocactus D4L_(grupo) Echeveria_potosina Debrigode_Pedro_Víctor Alla_Turca Alianza_Rebelde_(Star_Wars) Alicia_Bridges Dāksāyani Dodonaea_pauca Convencion_relativa_a_los_Humedales_de_Importancia_Especificamente_como_Habitat_de_Aves_Acuaticas Diogo_Figueiras Discurso_de_angostura Ecolo Dempster_(Metro_de_Chicago) Américo_Castro Distrito_electoral_de_Golconda_n.º_2 Copa_de_la_UEFA_2000–01 Departamentos_del_Perú_por_población Cálculo_urinario Cuentos_de_la_Cripta Crea_tus_Videos_como_Puta,_Estúpida_y_Malcriada Cordoba_(ciudad,_Mexico) Derechos_constitucionales Alfred_Douglas Cristobal_Clavio Ecardenville_la-Campagne Ambilustrio Democracia_semi_directa Desempleada Diabólica Davi_Back_Fight Denominación_de_Origen_Costers_del_Segre Alvaro_de_Braganza_señor_de_Tentugal_Póvoa,_Buarcos_e_Cadaval Damir_Mulaomerovic Ambrosio_de_Milán Cooperativas_de_credito Dead_prez Copa_Mundial_de_Clubes_de_la_FIFA_2008_Cuartos_de_final Amado_Gonzalez_Hevia Cuerpo_místico

html map