Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sixto_Quesada San_Sebastian_(Retalhuleu) Sinfonía_n._17_(Haydn) Theodore_Caruel Stratiotes_ensiformis Temperature Sangre_sucia Sócio_de_alcova Tiro_con_arco_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Tecnologias_inalambricas Sheep_(cancion) Selección_de_futbol_de_Guayana_Neerlandesa Segunda_Conferencia_de_la_ONU_sobre_el_Racismo Stade_des_alpes Solomin Sinope Sicometria Tirthankaras Senadores_Nacionales_de_Argentina Talant The_Rainbow_Thief Soporte_jamonero Senhor_do_Bonfim_(Bahia) Santibanez_de_Esgueva Sintonia_de_Los_Simpson Static_x Sánchez_Miño Top-down_y_bottom-up Seemann_(Apocalyptica) Scatman Solidago_parryi Tasa_de_interés_interbancaria_de_equilibrio Señorío_de_Beirut Tlf Steinb Tommy_Knight Sélidor Tartagal Street_Fighter_Alpha_Anthology Stachys_glaucescens Sinfonía_n._4_(Antheil) Top_Chef The_God_&_Devil_Show Taioba Sociedad_de_Pediatría_de_Asturias_Cantabria_y_Castilla_y_Leon Seno_(geografia) Samuel_Roman_Rojas The_man_from_earth Saturniiformes Simpsonia Spinatimonomma_drescheri Saint_Andelain Toccata_y_Fuga_en_re_menor The_One_with_the_Rumor Saxifraga_pentadactylis_subsp._almanzorii

html map