Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leyla_Aliyeva Julius_Wilhelm_Van_Verschoor Juan_Cadevall_y_Díars Let's_Rhumba Letrán La_Saucelle Jadson Las_pesadillas_de_Freddy José_María_Valencia_Orduna Le_llamaban_trinidad Isla_Quenac Leon_IV_el_Jazaro Isak_Ferriz J.M._Fëlix_Magdalena Jose_de_Jesus_del_Valle_y_Navarro La_retirada_de_un_Estado_miembro_de_la_Union_Europea Javier_Jiménez_Sendin Isla_Tiga_(Malasia) José_(soñador) Jean_Laurent Jefe_de_la_oposición_de_España Juan_Tamariz_Martel_Negrón Lista_de_capítulos_de_Cinco_hermanos Jorge_Icaza Insurreccion_nacional_eslovaca La_Antorcha_Humana_original Juan_Boza_Sanchez Jose_Maria_de_Segarra La_sombra_de_un_arbol Jakarta_Struts La_Vanguardia_(estación_de_trenes) L'Épine_(Marne) LCM-1 Jabal_ad_Dukhan Jóga_(canción) KSD-64 Laurens_(Nueva_York) La_Bandana Jose_Manuel_Quirós_y_Blanco Jennifer_Stuczynski Juego_del_Palo_Canario José_Maria_Plaza_(militar) Isla_Haidian Kala_Bhairava Junio_de_1997 José_Telles_da_Conceicão Johann_Otto_von_Spreckelsen La_Revilla_y_Ahedo Juegos_bishojo Kuca_Cveća Lethal_Enforcers_II La_Pasión_de_Olesa_de_Montserrat Isla_de_Giglio Leonard_Chappell Lissac_et-Mouret

html map