Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Supertaca_de_Portugal Todo_eso_y_mas_10_aniversario Sulfito_ácido_de_sodio Sant'Andrea_al_Quirinale The_Autumn_Effect The_Serpent's_Lair_(Stargate_SG-1) Toltén Sinopec Snežka_Śniezka Tarde_de_Spa Senneville-sur-Fecamp Samuel_Eilenberg Templo_de_Zeus_Olimpico Sherko_Bekas Thomas_Pelham_Curtis Tierra_de_Mérida_-_Vegas_Bajas_del_Guadiana Saxonburg Saint_Clement_des_Levees The_Collection_(álbum_de_Asia) Sierra_de_Tandil Sobhuza_II_de_Swazilandia Santo_Aleixo_de_Além_Tâmega Tilcara Senorío_de_la_Pena_de_los_Enamorados Sigismond_Thalberg Símbolos_territoriales_de_Yukón Sak_K'uk Srīdhara_Gosvāmī_Mahārāja Salma_de_Nora Spiraea_filipendula_var._pubescens Sainte_Foy_la-Longue Tar_Ardamin Sistema_(anatomía) Tabasco_(Mexico) The_best_of_(Celtas_Cortos) Sebastián_Quirós Sopena_(Cabuerniga) Teofilatto Tachira Totalan Skynet_5B Tracy_McGrady Sainte-Maure-de-Touraine Sarpourenx Servicio_Nacional_del_Trigo Tomás_de_la_Cerda_tercer_marqués_de_la_Laguna Salem_Oregon Star_Trek_The_Original_Series Toussaint_Henry_Joseph_Fafchamps Timo_Hildebrand Toni_Padilla Sir_Walter_Raleigh Sainte-Helène_(Morbihan) The_Boomtown_Rats Temoporfín

html map