Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

David_Smith América_de_Cali Diagramas_de_Carroll Dominguez_(Silvio_Rodríguez) Delta_del_río_Amarillo_y_Mar_de_Bohai Deportivo_Junin Copa_del_Rey_de_futbol_2009/10 Diocesis_de_San_Sebastián Amélie_les-Crayons Cupressus_gigantea Drake_and_Josh Cuello_(útero) Creciente Crocidura_brunnea Ana_Maria_Martinez_de_la_Escalera Daniel_Mijtens Allium_subhirsutum_var._canariense Dominiquí_acanelado Alimento_prebiótico Almiron Cuamba Amarant Echium_elongatum An_American_Tail:_Fievel_Goes_West Couto_(desambiguacion) Copa_de_Hawkstone_Park Dactylispa_leptacantha Donald_Mills Division_1_1950/51 Alexander_Morozevich Diputados_de_la_Asamblea_Legislativa_de_El_Salvador_Periodo_2006_2009 Cruz_mariana Coordinadora_Andina_de_Organizaciones_indígenas Cultura_de_Andronovo Copa_Ciudad_Viña_del_Mar_2002 Distrito_de_Amotape Edificios_Souvenir Custodia_electrónica Dallas-Fort_Worth_Film_Critics_Association_Award Amy_Goodman Division_administrativa_de_Navarra Cucal_colicobrizo DeSoto,_Texas Alubias_magicas Difusión_(física) Dinastia_carolingia Der_Stürmer_(periódico) Distrito_de_Lurigancho-Chosica Definición_circular Dichopus_insignis Donkey_Konga Dwight_Davis Distrito_electoral_de_Humboldt_(condado_de_Richardson,_Nebraska) Doble_opuesto Aloe_bolusii

html map