Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

I_Will_Follow_Him Austro_(mitología) Heo_Jun Hwange_FC Misto Griffin_(El_hombre_invisible) Montañas_sandía Appetite_For_Destruction Anoréxica Area_lingüistica Anteproyecto_de_Estatuto_de_Autonomía_de_Aragon_de_1936 Ayuntamiento_de_Tudela Augerville_la-Riviere Aristida_arabica Aulacoderus_govenderi Hepevirus Monte_Diklosmta Aurelio_fulvo Hemignathus_lucidus Ibn_Nafis Gustavo_Adolfo_Domínguez_Bastida As_de_guía Asociacion_de_Periodistas_de_Espectáculos Modelo_Vista_Controlador Muelle_de_la_companía_Riotinto Asociacion_de_Bancos_de_Mexico Mr_Saturday_Knight Monturque Montanas_Bucegi Arjen_Robben Monasterio_de_Montesclaros Horacio_Valenzuela Iba Gymnaestrada Arquitectura_andalusí Hips_don't_lie Gymnanthes_ligustrina Apellido_compuesto_alaves Avenida_Manuel_Rodriguez_(Concepción) Apochthonius_typhlus Hato_Arriba_(San_Sebastián,_Puerto_Rico) Hongkones II_región_de_Antofagasta Monanus_horni Monasterio_de_San_Varlaamo_de_Jutyn_y_de_la_Transfiguracion_del_Senor Harana_Valle_de_Arana Guájar-Alto_(Los_Guájares) Ayoze_díaz_díaz Momias_chinchorro Hipolito_Mejia Hernan_Vidaurre Mordellistena_sumifubra Monimiaceas Molina_(Chile) Millon_de_billones

html map