Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Boissière_Ecole La_Filipina Leyes_de_Nuremberg Le_Luc Jose_Luis_Ortiz_Moreno Karin_Gayer Jozsef_Deme Jean-Claude_Garoute Laura_Bassi Isla_Bray Joaquin_Juncosa Lennoa Laminariales Ladislaus_Cutak K'uk'_B'alam_I J.W._Foster_and_Sons_Limited Leptodactylodon Lehendakaris_Muertos Journal_of_physical_chemistry_c Lee_Cheol-ha Lille_OSC_II Ley_de_Reinversion_y_Recuperacion_de_los_Estados_Unidos_de_2009 Islas_Monach Joaquin_Lorenzo_Luaces Jolo Jonesboro_(Illinois) Jaime_Leon_Suárez_Bastidas Link's_Awakening_DX León_VII L_A_V._Madrid_Sevilla Jornada_de_Protesta_Nacional_(Chile) Kauhe_De_Favre Jose_Ezequiel_Iturriaga_Sauco Jean_Frédéric_Joliot_Curie José_Gómez_Fresquet Kwan Labeobarbus_macrophtalmus Las_Murias_de_Babia Lawrence_Block Karlskirche Lenguas_na_dene Isidoro_Bianchi José_Parrilla Kurt_Donald_Cobain Latinoamericano Lieja-Bastoña-Lieja_2009 La_verdad_de_Agamenón._Crónicas,_artículos_y_un_cuento La_Mudarra Lagting James_Vandehei Justin_Chatwin La_Ville_Dieu-du-Temple Iresine_celosioides Klemm_Kl_35 Limbadi

html map