Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brime_de_Urz Carlos_Hipolito Castillo_de_Ostrožac Bouville_(Essonne) Carex_luzulina BWV_244b Bolborhinum_nasutum Carlos_Fernando_Martínez_de_Irujo_marques_de_Casa_Irujo Campo_electrico Body_art Belleville_et_châtillon_sur_bar Campeonato_mundial_de_esquí_alpino_de_1996 Batalla_de_Stainmore Bizkaiaxede_una_apuesta_por_el_talento Belvi Biatlón_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Grenoble_1968 Betula_verrucosa Bichi_Fuertes Barbacana_(construcción) Bubikon Barthelemy-Francois_Chardigny Canton_de_Châtillon_sur_Indre Bryan_Johnson Canada_Real_Riojana Capitania_de_la_Paraíba Brote_de_gripe_porcina_en_España_de_2009 Boletim_do_Museu_Paraense_“Emilio_Goeldi”._Nova_serie,_Botanica Bahia_(geografía) Batalla_de_Ibirocahy Bloqueo_de_berlín Belky_Arizala Camelot_warriors Barea_de_flor_larga Banco_Comafi Años_1090_a.C. Castromudarra Barbarea_vulgaris_subsp_patula Boost_Software_License Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1898 Carlos_Manuel_de_Céspedes_y_Garcia_Menocal Carey_(Idaho) Castillo_de_villalba Bratislava_IV Cenobita Batalla_del_Golfo_de_Quiberon Campo_de_Tiro_de_Pekin Beaumont_en-cambrésis Buddy_Collette Cernobbio Bione_(Italia) Centro_Cultural_Telmex Bandera_de_malí Año_647 Borough_Hall_(IRT_Broadway_Linea_de_Septima_Avenida) Carlos_Cobos_"Carlinhos"

html map