Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lago_Elton Ladrón_Iniguez Juaneco_y_su_combo Leighia_ecliptaefolia Lemesós Karlis_Zāle Juan_Olivares_Luque Instituto_Claudio_Moyano Iván_Asen_IV Libros_del_Zorro_Rojo Lavavajilla Jardín_Botánico_de_San_Diego Jiří_Vaněk Lapoblacion Jose_Gonzalez_Lucas Joaquin_Pasos JJ.OO. La_tumba_de_las_luciernagas_(1988) Joaquín_Gandarillas_Romero Laurent-Joseph-Marius_Imbert Juan_María_Bandres_Molet Insurrección_anarquista_de_diciembre_de_1933 Juan_Balbín_González_Vallejo La_montana_Sainte_Victoire_vista_desde_Bellevue Joseph_H._H._Weiler L'Orchidophile Krepsinio_Klubo_Siauliai Les_Martres-de-Veyre Isla_Kapuziner José_Alí_Lebrún_Moratinos Job_(Puy_de_Dôme) Lazo_de_smoking Iván_Molina La_materia La_Chapelle_Saint_Martin-en-Plaine Linces_UVM_Lomas_Verdes John_Gilmore Ixelles Linea_13_(Metro_de_Paris) José_Felipe_Echazú Intercambiador_Ozu Lake/State_(Metro_de_Chicago) Karel_Janoušek Johan_Laedre Karl-Heinz_Riedle Lenguas_idomoides Juniper_Lee La_Croix_aux-Bois Kirikaeshi Lago_Hannington Jubaba Invasión_Arabe_de_Persia Lama_pacos Ley_3871999_de_5_de_noviembre_de_Ordenacion_de_la_Edificación Lago_de_Murten/Morat

html map