Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mision_de_Santiago_de_los_Coras_Añiñí Araquidonico Monarquía_mancomunada Area_superficial Ariel_Wizman Así_soy_yo_(álbum_de_Anaís) Monumental_Plaza_de_Toros_Mexico Ano_587 Atlas_de_banderas_municipales_de_Vizcaya Avenida_millan Atiba_Harris Asturica_Burdigalam Morcilla_paisa Idhunaico Hylophilus_semibrunneus Mont_ral_(Tarragona) Guillaume_François_Antoine,_Marqués_de_l'Hopital Anatolij_Budayev Hermandad_de_la_Merced_(Écija) Hellraiser_III_Hell_on_Earth Hipercromasia Ara_autochthones Attalomenidae Halo:_Uprising Arthur_Leonard_Schawlow Antigua_provincia_de_la_habana INCI Antonio_Vela_Cobo Monarquico Heteronomia_de_la_voluntad Andrew_Serkis Atolon_Gaafu_Alif Autopista_Alessandri Huesos_de_santo Huracán_San_Lorenzo_de_Almagro Ibicuí_(1858) Guerras_Búlgaro-Croatas Hockey_sobre_hielo_femenino_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Vancouver_2010 Mistura Automotive_System_S.p.A. Guyuan Area_Metropolitana_de_Los_Ángeles Anthicus_siccensis Grupo_Islamico_Combatiente_Marroqui Movistar_(Argentina) Ministerio_de_la_verdad Monte_Song Guazu_Cuá_(Dpto._Ñeembucú,_Paraguay) Historia_UD_Salamanca,_Anos_2000 Hamburg_Air Hermanos_de_Jesús Ano_392 Ascochilopsis Monumento_a_Ruperto_Chapi Archipiélago_de_Chuanshan

html map