Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dupiaza Corvera_de_toranzo Edificio_Británico Alexander_Bangiev Dième Coroa Dolores_Márquez Criterium_de_Santona Edgar_Villamarin Distrito_de_Teltow-Flaming Domingos_Antonio_da_Guia Curroria Ampheres_tocantinus Correos_de_Cuba Don_Fulgencio Cookie Delta_Scuti Delito_de_falsificación Alianza_de_Civilizaciones Diputación_Provincial_de_Palencia Cuando_amanece Allium_porrum Departamento_de_Salud_y_Servicios_para_las_Personas_Mayores_del_Estado_de_Nueva_Jersey Corbeta_América Crisis_(álbum_de_Las_Pastillas_del_Abuelo) Disolución_de_Yugoslavia Aleurotrachelus_rhamnicola David_Lopez_G DFS Desinencia Cueras Cuentos_(Eca_de_Queiroz) Droue_sur_Drouette Cucujoideo Cumbre_Iberoamericana_de_Jefes_de_Estado_y_de_Gobierno Dinogamasus Derecho_comunitario_europeo Cornelius_(musico) Alforja Deporte_en_alemania Alexandrotipula Dreams_Are_More_Precious Alemán_étnico Cooperacion_Chino_Alemana_(1911–1941) America:_canciones_de_ida_y_vuelta Dornier_217 Cuentalo_tu,_que_tienes_mas_gracia Dinámica_del_punto_material Cándido_Bolívar_y_Pieltáin Cámara_de_Comercio_de_Bogotá Círculo_Mercantil_e_Industrial_y_Teatro_Cervantes Distrito_de_osterode_am_harz Dario_Pérez_Flores Alfredo_taján Alexander_van_millingen

html map