Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Pleasant_Valley_(condado_de_Scott,_Iowa) Fruitis G.S._Olympia_Larissa_B.C. Río_Deba_(Guipúzcoa) Una_petición_de_mano Municipio_de_Ludlow_(condado_de_Champaign,_Illinois) Galaico-Portugués Renhou Ulbra U_P_C. Municipio_de_Darlington Giraldo_Sanchez Universidad_Nacional_Pedro_Henriquez_Urena Rio_Bullaque Ganimedes_(Egipto) Gaspar_de_la_Huerta Municipio_de_Billings_(condado_de_Gladwin,_Michigan) Rogelio_Nores_Martínez Municipio_de_South_Elkhorn_(condado_de_Warren,_Misuri) Roseli_Gustavo Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Órganos_para_Trasplantes,_Tejidos,_Sangre,_Plasma_y_Medula_Ósea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Il_trionfo_dell'onore François_(álbum) Trofeo_Ciudad_de_Linares True_Love_(videojuego) Reserva_Nacional_Pacaya-Samiria Galerucella_aurata Gambier Union_Juarez_(municipio) Remington_700 George_Duke Romilly_la_Puthenaye Fuhrermuseum Rhamnidium_ferreum Robert_Abram_Bartlett Municipio_de_Americus Rudy_Youngblood Glücksgas_Stadion Municipio_de_Francisco_I._Madero_(Hidalgo) Triplemanía_I Río_Xingú Gilbert_Imlay Municipio_de_Victor Un_chiflado_encantador Incendio_de_Guadalajara_de_2005 Uzhgorod Municipio_de_Washington_(condado_de_Nodaway,_Misuri) Gardenia_uliginosa Geografia_rural Imperio_grecobactriano Friedrich_Merz Resident_Evil_survivor Fuerza_Democrática Municipio_de_Mulberry_(condado_de_Wilkes,_Carolina_del_Norte) U.S._Open_Cup_2008

html map