Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Weckt_die_Toten Chãs Congreso_Constituyente_del_Peru_(1822) Adelaide_(ópera) Wickham_(Hampshire) Combate_del_Fuerte_de_Coimbra Alda_Lazo_Rios Aeropuerto_Internacional_de_Mexicali Abies_clambrasiliana Alana:_La_chica_del_futuro Científica Condado_de_Platte_(Nebraska) Albert_Ernest Waterkefir Young_men Cigüita_pechinegra Condado_de_Ware Ciclomotor Aichi_B7A_Ryusei A_ballads Aeropuerto_Internacional_Inchón Como_ama_una_mujer_(álbum) Vincent_McMahon Cipriano_Metropolitano_de_Moscú Competencia_judicial Ventrilocuo_(comic) Violación_(desambiguación) Víktor_Tsoi Comunita_comprensoriale Ciudad_Jardin_(banda) Comité_espanol_de_representantes_de_personas_con_discapacidad Vinipotok Acolastus_hauseri Colegio_Sagrado_Corazón_de_Jesús Albert_R_Broccolli Chrysolina_glebi Cid_(lexicografia) William_Mitchell Wesley_Collins Virgen_de_la_piedad Colonizacion_británica_de_América Condición_suficiente ViRobi Activador_tisular_del_plasminogeno Voleibol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Munich_1972 Aaen_Jorgensen Wa_Tho_Huk Vilhonneur Villanueva_de_duero Clausula_arbitraria Adn_girasa Aldao_(Santa_Fe) Chevry_en_Sereine Alberuela_de_Tubo_(Huesca) Zonitomorpha_seminigripennis

html map