Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Victor_Amadeo_III Compañía_Real_de_los_Caminhos_de_Ferro_Portugueses Ciudad_lineal Yahya_al_Yazzar_as-Saraqusti Aeropuerto_de_Logroño Accidentes_del_trabajo Year_3000_(canción_de_Jonas_Brothers) Ala-Pivot Vincent_Ryan_Rompies Yazoo_(desambiguación) Agave_deflexispina Adrienne_Clarkson Comision_para_la_Preservación_de_Sitios_Históricos_de_Nueva_York Yo_soy_aquel_negrito Comisión_Turkel Vesvres_sous-Chalancey Vuelta_a_Turquía_2010 Zsengellér_Gyula AWD-Arena Vidas_opuestas Acygonia_difformis Al_Anon A_son_de_Guerra Varia Victor_Victoria_(desambiguación) Zephyranthes_sessilis_var._verecunda Víctor_Manuel_Mejía_Múnera Winifred_Mary_Curtis Viajes_compartidos_en_automovil Zanahoria_silvestre Comunidad_Autónoma_de_Cataluña Vladímir_Monomaj Wifi Chera Achlydosa Clasificacion_de_AFC_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1986 Villafale Clasica_de_Almería Zygia_englesingii Wiener_A._C. Vicente_Guerrero_(desambiguación) Condado_de_Halifax Ciruelo_silvestre Conformacion William_Dowlan Albizia_sassa Vandread:_The_Second_Stage Abras_(Puerto_Rico) Control_de_motores_CD Abelardo_González Aerolíneas_Sudamericanas Acuerdo_Horizontal Valerie_Baber Concejo_de_Lena Aegus_laevicollis_doii

html map