Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

João_de_Castro Leon_Cort Las_Tetas_de_Bebe_Destruyen_el_Pueblo Jose_Ramon_Gutierrez Juan_Carlos_Socorro Isocórico Jesus_Blancornelas Juegos_Olímpicos_de_Berlín_1916 Juan_de_Recacoechea José_Gabriel_Martín_Simon Jacquet_(uva) Kasugai_(Aichi) Karim_Ait-Fana Liga_Rafaelina_de_fútbol Lenguas_papúes_de_Halmahera Ligusticum_nodosum Johan_van_der_Velde José_de_Armendáriz_marqués_de_Castelfuerte La_nariz_(opera) Ipomoea_pes_caprae_subsp_brasiliensis Las_crónicas_de_Spiderwick_(novela) Ladoye_sur-Seille Jornadas_Mundiales_de_la_Juventud Joaquin_Navarro_Estevan Kurt_Jara Julio_Gómez_Cañete_«Relampaguito» Keayodendron_bridelioides Juan_Diaz_Martínez Linea_10_(Cercanias_Barcelona) Lee_Parry Las_Casas_del_Cabrero José_Clemente_Lopez_Orozco La_Thieuloye Kim_Young-Uk La_carta_(película) J_Trinidad_Cervantes La_Galana_(Gredos) Lies_for_the_Liars Koichiro_Matsuura Jacobo_Pedro_VII_Holassian Jorge_Millones La_resurreccion_de_Lazaro_(Caravaggio) La_Nación_(Bs_As_) Lee_Kyun-young La_Chapelle_au_Riboul Kalaberite Lamplughsaura Libro_de_la_Sabiduría_de_Jesus_de_Sirac Lilo_&_Stitch:_la_serie Julio_Maria_Palleiro Linea_E3_(Cordoba) La_voz..._Argentina Joan_Mainé Joaquín_Orduña Lista_de_episodios_de_Skimo

html map