Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Philippe_Vuillemin Ngola Nestor_Fabian_Benedetich Phyzelaphryninae Museo_de_instrumentos_musicales_de_Bruselas Parábola_de_las_diez_muchachas Oso_negro_de_Taiwan Partido_judicial_de_Logrosán Nothe_Fort Palacio_del_Marqués_de_Salvatierra Oare Pavel_Najímov Nole_Duima Más_que_amor_frenesí O'Reilly_Raceway_Park P_pardus_nanopardus Nalgada Pedro_V_(de_Portugal) Orthocis_discoidalis PSOE(h) Partido_del_Crédito_Social_de_las_Islas_Salomón Olmedo N-IVa Nalzen Paseo_Luis_A._Somoza Ondrej_Mazuch Plataforma_por_Andalucía_Oriental Nacerdes_fujiana Nikolai_Shchors Port_Royal_Cays Pacific_Science Pot_pie Neuquén_(Neuquén) Partido_de_Colón Phyllonoma Newark–World_Trade_Center_(servicio_del_PATH) OSS_(desambiguacion) Nudo_de_paramillo Philadelphia_Flyers Palaye_Royale Peronismo Naranja_cachorrena No_te_invité_a_dormir Porque_te_vas_(album) Neobisium_svetovidi Pachycondyla_crassinoda P.Venhuis Nomopyle No_es_otra_tonta_pelicula_de_vampiros Plan-d'Orgon Paypayrolinae Piloto-cosmonauta_de_la_Union_Soviética Norma_Pons Per-Bastet Poblacion_de_Arroyo_(Palencia)

html map