Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Men_at_Arms Goering Miguel_Ángel_García_García Regimiento_N°_17_de_Lanceros Gonzalo_Goicoechea Mature Lucanus_saiga Rally_del_Bósforo_de_2011 Quinta_Sinfonía Manuel_Fernández_Berdial Mausoleo_romano Martin_Powell Gramineas María_de_las_Mercedes_de_Borbon_Habsburgo-Lorena Greatest_hits_(álbum_de_Robbie_Williams) Quercus_lusitanica_var_mirbeckii Puerto_Rondon Gran_Intercambio_Biotico_Americano Madridonrails Rally_Internacional_Cantabria Raul_Ganán_Bermudez Logica_de_acoplamiento_por_emisor Livermore_(Nuevo_Hampshire) M_U_L_E. Puente_de_la_amistad_Afganistan_Uzbekistán Llanosia Mijail_Lorís_Mélikov Raja_CA_Casablanca Louis_Joseph_de_Borbón_príncipe_de_Condé Línea_Lerida-La_Pobla_de_Segur Presa_de_Canelles Gran_Ducado_de_Posnania Lüchow_Dannenberg Premio_Cafe_Gijon Margarita_Musto Macchi_M_C_202 Lupinus Melchor_Almagro Mayor_museo_de_molinos_de_España Marie_Doro Lyman_(Consejo_del_pueblo_de_Dyviziyska) Región_vinicola_de_Ászár-Neszmely Queipo_de_Llano_y_Sierra,_Gonzalo Macabijo Punta_Ballena Ralph_Cudworth Marty_Brem Goossensia Raúl_Saez_Sáez Granada_Blues_Band Rangers_de_texas Malthinus_yunnanus Love_Out_Loud Región_insular Pío_Mollar_Franch

html map