Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_de_Primera_División_1934_(Venezuela) Cerro_Bolivar_(yacimiento_Venezuela) Cadabra_(software) Cabril_(Pampilhosa_da_Serra) Balm_bei_günsberg Cariberto_II Centro_historico_de_Santa_Cruz_de_Mompox Cette-Eygun Castillo_de_Xabier Charachka Caballo_fiscal Canton_de_Laon-Sud Bernard_"Bernie"_Sanders Black_Tiger_(rapper) Bouilly-en-Gatinais Campeonato_del_Mundo_de_Natacion_de_1982 Años_2530 Cerdos_domesticos Cedro_patagónico Carlos_Cruz_Lorenzen Broken/I_milenio_a._C. Batalla_de_adua Bosque_seco_del_Maranon Busséol B_sides Cernícalo_ojiblanco Batalla_de_socabaya Benito_Stern Castelli_(Buenos_Aires) Cantón_de_Bagnères-de-Bigorre Breaking_the_Habit_(vídeo) Burmarsh Campos_de_Roca Chaetacanthus Babe_el_puerquito_valiente Caracuel Capturar_la_bandera Cha_Roga_Club Cantón_de_Saint_Varent Calle_23_Avenida_Ely_(línea_Queens_Boulevard) Cetopsis_amphiloxa Benigno_ocampo Bessey_les_citeaux Belén_(escena_del_nacimiento_de_jesus) Calima_(Valle_del_Cauca) Candidaturas_interpretativas_de_la_II_edicion_de_los_premios_Goya Católicos_tradicionales Calnali_(municipio) Campeonato_Mundial_de_Peso_Completo_del_CMLL Carrera_de_las_Estrellas_de_la_NASCAR Bob_Windle Banco_edwards_citi Cesare_Cesarino Carlene_Begnaud California_State_Route_142

html map