Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Razón_y_Fe Mi_nombre_es..._(Primera_Temporada) Los_Pericos Macrolinus_weberi Pupila_de_argyll_roberston Pustún Los_guerrilleros_(película) Putting-out_system Provincia_de_condorcanqui Ratón_de_campo_alpino Los_mirlos Predictable_(cancion_de_Good_Charlotte) Luis_Queirolo_Repetto Meseta_Norte Gobierno_y_política_de_Tokelau Luditas Gonzalo_Inzunza_Inzunza Luis_Soria Prato-di-Giovellina Regimiento_Reforzado_Nº_17_"Los_Ángeles" Línea_141_(Montevideo) Maron_abad Megadontomys_nelsoni Quercus_pyrenaica Matias_Aguirregaray Manuel_Gaspar_Haro Pseudoleptaleus_argutus Melanophthalma_fluctuosa Pyrrhalta_ruficollis Mariló Rectena Luis_Enrique_Galdames Registro_acumulador Marvin_René_González_Leiva Project_Origin Línea_5_de_MetroBilbao Manuel_Garcia_(político) Qué_par_de_golfantes Maria_Teresa_de_Borbón-Dos_Sicilias Marquesado_de_Torrehoyos Luscinia_luscinia Megalognatha_cruciata Los_crimenes_de_la_calle_Morgue Primarias_del_Partido_Republicano_de_2008_en_Carolina_del_Sur Martín_de_Tours Los_limites_del_cielo Quilmes_(indígenas) Masa_de_planck Manuel_F_Clavero_Arévalo Mentha_discolor Puerto_Lockroy Qantas_Airways Recourt_le_Creux Pride_and_glory_(banda) Lluis_Nicolau_d'Olwer

html map