Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Godoy_Cruz Provincia_de_Séno Lorenzo_de'_Medici_(desambiguacion) Maribel_Lacave Marcio_Delvi_da_Costa Magarza_fina M3_Grant Gregorio_Morales_Sanchez Primer_Ministro_de_Catar Mi_buenos_aires_querido Loigne-sur-Mayenne Google_más Martin_Fischer-Dieskau Raión_de_Tsiurupynsk Gran_Cruz_Laureada_de_San_Fernando Luz-Ardiden Principado_de_Paternó Qiryat_Gat Llanten_indio Matrículas_de_honor Provincia_Eustaquio_Méndez Pseudomystus_fumosus Powis_Castle Granadillo_negro Lucio_Julio_Cesar_(cónsul_64_a._C.) Marquesado_de_Martorell QY_Aurigae Preposicion Merindad_de_Valdeporres_(Burgos) Rallus_semiplumbeus Lugar_mas_alejado_del_océano Meseta_de_Ukok Grande_Sertao Makoto_(Street_Fighter) Receptor_de_gusto Marquesado_de_camarasa Quemada_(desambiguacion) Mentiras_Verdaderas_(Programa_RCTV) Mauricio_de_Hirsch Metriorhynchinae Mauricio_López-Roberts_y_Terry Mi_monstruo_y_yo Microcontroladores_comunes Rasca Quelusia_regia Miles_Joseph_Berkeley Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_Mexico,_D._F. Michel_Sima Púrpura_trombótica_trombocitopénica Mesalla_con_dos… Martin_Martinez_Machado Miguel_José_Carrascosa_Salas Primera_Division_de_Chile_1945 Los_mitos_de_Chtulhu_(historieta) Graciela_Larios_Rivas

html map