Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leucanthemum_zaianicum Intres Lagarde-Paréol Lapiedra_martinezii Kes_(Star_Trek) Le_Samouraï Jean_de_Froissart Laboratorio_Nacional_Sandia Limes_Arabicus José_María_Díaz_Ordaz Isaac_Puente Jose_Corts_Grau Laureano_Albán Krasni_(Tijoretsk,_Krasnodar) Juvenil Julián_Román Jardín_Botanico_Dunas_del_Odiel Jauca_Baja Jal_tarang Ladierna_agracejo Jose_Cristobal_Manuel_de_Villena_y_Sanchez_de_Figueroa Jose_Mª_Beroy Juridicciones_eclesiasticas_de_la_Iglesia_Catolica_en_Chile Joy Kipton_(Ohio) Koe_Fasi_Oe_Tu'i_Oe_Otu_Tonga La_Fosse_de-Tigne Jacques-Bénigne_Bossuet Isla_Stonington Jokin_Caparros Julio_de_1948 Linea_T41_(EMT_Madrid) Jose_Ellauri Joaquin_Briz La_voz_de_mi_ciudad Leptorkis_condylobulbon Isla_Negros Ligue_story Krungthepmahanakhon_Amonrattanakosin_Mahintharayutthaya_Mahadilokphop_Noppharatratchathaniburirom_Udomratchaniwetmahasathan_Amonphimanawatansathit_Sakkathattiyawitsanukamprasitarnsathitsakkattiyavisanukamprasit Instituto_de_Arte_de_Chicago Jose_María_Lumbreras_Paños La_Genetouze Jose_Luis_Ablanedo Jaime_Ruiz_de_Castellblanch Joint_institute_for_nuclear_research Lead_Sails_Paper_Anchor LAV_Madrid_Saragossa_Barcelona_-_Frontera_Francesa Juan_José_Saroïhandy Instituto_Nacional_de_Estadística_y_Censos_(Nicaragua) Lanius_borealis Jay_Vijayan Jose_Hernandez_Arteaga Iáyur-veda La_Vallee_Mulatre La_peste_bubonica

html map