Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tolimán_(volcán_Guatemala) Torta_(México) Salon_del_Automóvil_de_Frankfurt Sue_Gardner Terapia_racional_emotivo-conductual Saint-Jean-le-Centenier The_Cove Teatro_del_Pueblo Santa_Maria_Peñoles Stomatorhinus_corneti Sistema_Universitario_de_Texas Tendón_de_Zinn Senado_de_Rumanía Solidaridad_Obrera_(Espana) Sirt Saint-Gervais-d'Auvergne Stefania_Mosca Schilbeidae Test_breusch-godfrey Sitio_de_Jerusalen_(614) Tierra_Estella Tomás_Olías Trapezitinae Teoría_de_aproximacion Stenoxenini Teatro_español Scavino Tierra_de_Pinares_(Valladolid) Thomas_C_Hanks Selección_de_fútbol_del_Archipiélago_de_Fernando_de_Noronha Sinanović Terapia_asistida_por_animales Secretaria_de_Agricultura_Ganadería,_Desarrollo_Rural,_Pesca_y_Alimentacion_(Mexico) Sommevoire Shichijo Saint-Christophe-en-Bazelle Southside_Place Santillan_del_Agua Television_Tonga_2 Taira_Kiyomori Temporada_1947_de_Turismo_Carretera Santanderes Singles_1993-2004._Todas_sus_caras_A_Todas_sus_caras_B Saint_Eugène Sāma_Vedá Thomas_Anderson_(botanico) Sainte_Gemme_(Deux_Sevres) Saurodactylus_mauritanicus Salir_del_armario_(pelicula) Thodure Sórabo Torre_de_vigia Terrano São_Bento_(Angra_do_Heroísmo) Tecnología_de_inyeccion_integrada

html map