Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hermanos_y_detectives_(serie_de_television_de_España) Anemarrhena Anomochloa Antwerp,_Ohio Morelia_International_Film_Fest Historia_de_la_Cartografia Hans_Sachs Miroslava_Federer Anos_250_a_C Anthelephila_biroensis Avión_comun Gundan_Anivaritachari Anderson_Darling_test Historia_del_Sindicato_Solidaridad Heineken_Cup_2008_2009 Anna_Tsuchiya Analcima Huerce Guillen_de_Lampart Montañas_Calimani Holger_Geschwindner Andalucía_Cajasur Idioma_!kung Mono_arana Miss_You_Most_(At_Christmas_Time) Hugo_Black Anacamptis_champagneuxii Iboina Arcelor-Mittal Ancrene_Riwle IEEE_802_6 Austrocylindropuntia_ipatiana Miss_Mujerzuela Miremont_(Puy_de_Dôme) Hospital_de_Infecciosas_"Francisco_J._Muñiz" Avior_(estrella) Habenaria_viridis_var._bracteata Andrachinae Arteria_inferior_posterior_cerebelli Arcandor_AG Monrovia_USD Angulo_diedrico Arrondissement_de_Tours Humberto_Jorge_Rosa Astragalus_pelecinus Avances_y_retrasos_de_válvulas Avenida_César_Augusto Hans_J._Nissen Hallering Miopia Guerra_comercial Iago_(Aladdin) Historia_de_letonia Andrei_Kursánov Homocromia

html map