Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cancões Cantidad_intensiva Banco_Centroamericano_de_Integracion_Económica Carlos_Suarez_(baloncestista) Campaña_de_los_Seis_Dias Chalkhill_(Pensilvania) Cerezal_de_Penahorcada Camaridium_carinatum Bāozi Azucares_alcohólicos Carmelita_descalzo Bill_Haywood Bóvedas_en_rincón Bupleurum_rissonii Bimensual Castillon-Savès Carlos_Vladimiro_Corach Cesar_al_mejor_cortometraje_de_animacion Balm_(Florida) Chamaerops_humilis Calystegia_stebbinsii Catedral_Basilica_de_Nuestra_Senora_del_Pilar_de_Zaragoza Cerdena Balón_de_Oro_de_la_FIFA_2011 Bibliografia_de_gilbert_keith_chesterton Bélgica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1956 Beto_Yaque Candil_rufo Berengenilla Bonnetsville Casteicão Centro_Nacional_de_Investigación_Atmosférica_(EEUU) Bamboleo_de_Chandler Celpe_bras Capdevilla Canton_de_Compiegne-Sud-Est Cazaux-Fréchet-Anéran-Camors Canal_56_(Vinaroz) Bibliotecas_Publicas_de_Seattle Bouchou Canal_Krüger Banco_de_Pagos_Internacionales_de_Basilea Capilla_de_Monte-Sion Batalla_de_bombona Calacalí BORGChat Baburam_acharya Blephariglottis Charallave_(Miranda,_Venezuela) Bantón Black_Books Calymmachernes_angulatus Cestrum_amarillo Beurey_sur_Saulx Canal_multimedial

html map