Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Push_and_Shove Longueval-Barbonval Metalofón Pseudopilocereus_quadricostatus Melocactus_lensselinkianus Makás Marta_Linares_de_Martinelli Marti_Grau_i_Segú RPS6KA1 Gossau_(Sankt_Gallen) Real_Club_Celta_de_Vigo Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_nuevo_hampshire Madurez_de_la_Nueva_España Rancourt_sur_Ornain Louisville_(Alabama) Metodo_Paranóico-critico Publio_Pinario_Mamertino_(cónsul_489_a._C.) Manilkara_grisebachii Grado_absoluto Megachernes_queenslandicus Manuel_Landeta Manuel_de_burgos_y_mazo Loma_de_Castrejon Merida_(Leyte) Ramat_HaSharon Ranunculus_flammula Melvin_Kaminsky Principe_Alí_Khan Live_from_SoHo_(álbum_de_Sonic_Youth) Marvel_vs_Capcom_3 Los_trovadores_del_norte Raiz_de_San_Juan Mentha_limnetes Greco-bactriano Livery_Stable_Blues Martí_(historietista) Pozo_Honda Mačvanska_Mitrovica Radio_Almenara Merretil Melica_glauca MED16 Mariano_Ordonez_Garcia Love_Potion_No._9 McKinsey Men_at_Work Llanera_(Asturias) Praça_do_Comercio Lybius Lorp-Sentaraille Lódz_Arena Pál_Teleki Provincia_de_Huarmey Manuel_Mesias_Enriquez Protocolo_a_la_Carta_Africana_de_Derechos_Humanos_y_de_los_Pueblos

html map