Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

OSTA Pilar_Rahola_i_Martinez Platón Pastun Ordizia_Villafranca_de_Ordicia PSO_J318.5-22 Orehova_Gorica Philip_Chenier Pecado_(desambiguación) Perico_Alonso Olusẹgun_obasanjo Portada_del_Alhorí_(Alcaraz) Pedro_Carreño Palmares_Paulista Neolucanus_oberthuri_bisignatus Nicolás_Valle_Morea Ornithocephalus_(orquidea) Oak_Hills_(Oregón) Poscristianismo Oranjestad Partido_Comunista_del_Perú_-_Bandera_Roja Poseidotica Orientación_(geometría) Nicolas_Mateo Patriarca_Latino_de_Jerusalén Museo_de_los_Mosaicos_del_Gran_Palacio Nodina_major Pintura_francesa Persistent_Uniform_Resource_Locator Nikolai_Andréievich_Rimski_Korsakov Oj,_svijetla_majska_zoro Música_hausa Mylene_Dizon Norman_Gregg Pedro_de_Alcántara_Tellez_Giron_y_Beaufort_(1810_1844)_Decimocuarto_Duque_del_Infantado Orxeta Peces_de_agua_dulce_del_Paraguay Navajoa_peeblesiana Northeast_St._Louis_(Minnesota) Orejas_de_mar Pisonia_combretifolia Parasbecesta_personata Orange_S_A Parenchelyurus_hyena Narodna_Odbrana Palamós_CF Pereskia_antoniana Palacio_de_Valdés Philips_Data_Systems Pequeña_Mancha_Roja_(Júpiter) Plassac-Rouffiac Oshkosh_(Wisconsin) Penya_Rhin_Grand_Prix Oceano_Pacífico_Sur Parque_nacional_Montanas_Yarra

html map