Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Serie_(matemáticas) San_Vitero_(Zamora) Tourais Sao_Valentim_(Rio_Grande_do_Sul) Tony_Armas,_Jr Sinus_Aestuum Torre_de_Calella Spree_killer Selección_de_futbol_de_Bonaire Teatro_nacional_de_Albania Salsola_kali_subsp._ruthenica Silverio_Astiz Sitios_arqueologicos_de_Bat,_Al-Khutm_y_Al-Ayn Somethin'_Stupid_(versión_de_Robbie_Williams) Sergio_Comba Sphaeroderma_alishanensis Salvia_canescens Stoppomat Sukkur Supercopa_de_Islandia_de_futbol Sulfurotransferasa San_Marcos_(Sucre) Síndrome_de_Gerstmann_Straussler_Scheinker Tifón_Chan_hom_(2009) Takahiro_Kamaguchi Shawne_Williams Saint_Sebastien_d'Aigrefeuille Scraptia_sumatrensis Son_Carrio Saribus_chinensis The_Good,_The_Bad_And_The_Ugly The_Early_Beatles Serratula_pinnatifida Terremoto_de_Tucuman_1913 Saccharum_obscurum Segundo_Pilar_de_la_Unión_Europea Schaffhausen_(cantón) Torre_del_Lago Test_de_Lucas-Lehmer_para_números_de_Mersenne Songjim Taenitis_lanceolata Tiene_derecho_a_permanecer_muerto Tipo_de_dato_logico San_José Shiryū_de_Dragon Say_Say,_Say São_Martinho_de_Vila_Frescainha Smilax_phyllantha Termes_(animal) Sebastien_Chabal Sal_(condimento) Siemprevivas Shinjuku Teatro_romano_de_Cartagena Segunda_division_B_espanola_1977_78

html map