Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Castigaleu Campeonato_Europeo_de_Piragüismo_en_Eslalon Bandera_de_la_Antártica Cespedosa_de_Agadones Base_eco Caso_Vera Camporredondo_(Salamanca) Ašé-guayaki Berneuil_(Alto_Vienne) Batalla_de_Ochomogo Casuarináceas CAPS_United_F.C. Centro_historico_de_Sighisoara Bañados_del_Izozog Bulgaria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1964 Batalla_de_Monmouth Bahía_asunción_(baja_california_sur) Campo_Calabro Año_1518 Beth_brant Campeonato_colombiano_1949 Carlos_di_Laura Boriss Banda_X Basiprionota_flavicornis Campeonato_Europeo_de_Judo_de_1985 Baho Canton_de_Saint_Loup-Lamaire Año_328 Bunium_bulbocastanum_var._balearicum Castillo_de_Mata_Bejid Castillo_de_Santa_Barbara_(Cox) Barbarea_pyrenaica Centro_de_investigación_y_Seguridad_Nacional Casco_Antiguo_de_la_ciudad_de_Colon Berberis_australis_var._hackeliana Carlos_Miranda_Miranda Burlington_(North_Carolina) Beruri Bad_Robot Campillo_de_Aragón Bartolo_de_sassoferrato Cafe_Novelty Cam_(Biblia) Blarinella_wardi Baba_Aruj Carlos_Luis_Alvarez_Álvarez Borgchat Canthigaster_amboinensis Carlos_Suarez_Gonzalez Canal+_(España) Blamont Caicos_del_Oeste Bajofondo_Tango_Club Brahmanda_purāṇá

html map