Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cambodia_Angkor_Air Brote_de_bambu Carretera_Transaheliana Ccgx Cartman_la_chupa Channing_Frye Boronia_tetrandra BMW_Open_2012 BMW_(Fórmula_1) Carlos_Torcuato_Diego_de_Alvear_y_Pacheco Benifaió_Benifayó Brassica_napus Bodzaforduló Bletia_ecuadorensis Brunswick_Station_(Maine) Chailly_en_Gâtinais Batalla_de_el_veladero Calomicrus_mainlingus Canote Bu_Wancang Casa_Solvay Castellar_(Francia) Capítulos_de_El_Puño_de_la_Estrella_del_Norte Bakuten_Shoot:_Beyblade Barricada_(álbum) Batalla_del_puente_de_Calerón Caguilán Belmont_sur-lausanne Barrio_Aniversario_Uno_Cucuta Cartoon_Wars_Part_1 Boinville_en-Woevre Cara_oculta_de_la_luna Bergianska_tradgården Batalla_de_Carmen_de_Patagones Campeonato_Mundial_de_Futbol_México_86 Balassagyarmat Basílica_de_la_Concepción_de_Barcelona BELAZ Bandera_de_Somalilandia Batalla_del_lago_Pontchartrain Cartago_(Ciudad) Blade_Runner_(álbum) Camino_Portugués_de_la_Costa Batalla_de_Corrin Canciller_de_Colombia Balneario_Oriente Base_de_datos_documental Castillo_de_cocentaina Camprovin_(La_Rioja) Cassidix_mexicanus Bion_(género_de_insectos) Bula_de_oro Canal_de_Revillagigedo Bahamas_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1956 Caballero_Negro

html map