Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kasturba_Makharji Jorge_Holguin Jim_Bolger Jerarquia_aritmetica Letra_brahmí Juegos_de_disparos_en_tercera_persona Juan_José_Sarden Jardín_da_Luz Isla_Wallis Jorge_del_Castillo_Gálvez Iván_Fliórov LAV_Madrid_Segovia-Valladolid Javier_de_Hoz Intermedio_Tardío La_vida_de_Adèle Jaime_Quiñónez Le_Menil_Vicomte LPPR Lithops_meyeri Jose_Monje_Cruz Las_Leñas Juan_de_Orea La_Omañuela Lince_comun Josefina_Teresa_de_Lorena José_Letelier Lago_Baiyangdian Kasey_James La_Maziere_aux_Bons-Hommes King_Animal Leucosedum_dasyphyllum Jesús_Maria_de_Leizaola_Sanchez Leporinodus_sexdentatus J_C._Penney_Company_Inc. Juan_Esteban_Lazo_Hernández Lago_de_Granada Koizumi_Jun'ichiro Les_Authieux-Papion Liga_de_Belgrado_serbio La_Herguijuela_(Ávila) Jardín_Botánico_Rea Invasion_extraterrestre Jose_Checa_Beltran José_Aguilar_Maya Isabella_Baumfree Ioannis_Skopelitis Julio_Velazco_Montano Les_Gras La_Paisana_Jacinta Julio_César_Cortéz Jerome_Moïso Jubalandia Linea_7bis_(Metro_de_París) Levels Joyce_Ching

html map