Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Karateca Linea_Urquiza Jose_Maria_de_Eguia Israel_Santoyo Joan_Giraud_d'Astros Jose_Tomas_Machado Jardin_de_las_Tullerías La_Suma_de_los_Dias Junio_de_2010 Jaime_Droguett Justin_Kelly Lex_(cohete) KK_Radnički_Kragujevac Lista_de_presidentes_do_Brasil La_filosofía_jurídica_existencial La_Foret_du_Temple L_1011 Ioánnis_Metaxás Instituto_Universitario_Tecnologico_de_Yaracuy La_Tentación_de_San_Antonio Lema_de_gauss Joaquín_"Jack"_García Jovino_Martínez_Sierra Jose_Leon_Toral Listado_de_covers_de_Westlife Las_cruces_vegadeo Kārun Jardín_botanico_de_la_Universidad_de_Oulu José_Diaz La_Ceiba_(desambiguación) Julian_Irízar Liberte,_egalite,_fraternité Krasnovíshersk Laval-sur-Vologne Little_Voice_(álbum) Lenguas_andinas Jan_Vertonghen Jardin_Botánico_de_la_isla_de_Brissago Kapuscinski La_Chaize-Giraud Jose_Antonio_Garrido_(baloncestista) Irritante Karl_Wilhelm_Ludwig_Muller Le_Grand-Celland Inés_Alberdi Johann_Albert_Fabricius Julia_Malvina_Hailliot_Tavares La_Pareja_Chiflada Jose_Antonio_Alonso_Suarez Julio_Pereira_Larraín José_Gaos_y_González_de_Pola Jakaura-Senusert Labrosse Las_Cañitas_(Buenos_Aires) Juan_Ramon_Berdugo_Gomez_de_la_Torre

html map