Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Euphitrea_mandibula Fractura Florin_hungaro Ejercito_Rojo Foronda El_mundo_cabe_en_una_cancion Elecciones_al_Parlamento_escocés_de_2011 Flor_de_cielo_barbada Ferrieres_Poussarou Estacion_Arroyo_Baru Euphorbia_articulata El_Secreto_(película) Enfermedad_de_Kyasanur Edward_Lodewijk_Van_Halen Eduardo_van_den_Eynde Estadio_Municipal_de_Carapegua Estación_de_Ibarbengoa-Getxo Enemigo_público_(película) Estadio_José_Alvalade Enrique_Granados España,_aparta_de_mi_este_cáliz Eupatorio_de_Dioscorides Estación_de_Chamartín Fiebre_botonosa_mediterránea Estación_Porte_de_Hal/Hallepoort Fiordo_de_Mariager Fisicoquímica_orgánica Escrachar F_D_C_(Lost) Euphorbia_verrucosa Eufemia_(emperatriz) Epicranthes Esteroide_anabolizante Estación_Talcamávida Ermita_de_San_Anton_(La_Nave) Estación_Quequén Eupogonesthes_xenicus Estación_de_Olite Escondidas Esporopolenina Francisco_Estévez Francois_de_Menthon Estacão Emiliano_Ortega Eduardo_Villasenor Estadio_de_la_Universidad_Politécnica_Salesiana Federico_Carlos_de_Hesse-Kassel Estación_de_Zaragoza-El_Portillo Fernando_Olmedo Entorno_del_Castillo_de_la_Duquesa Fernando_Moreno_Peña Emilio_Muñoz_Barrios Fontaine-au-Bois Epicauta_mashuna El_Porvenir_(álbum)

html map