Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fuentesoto Roland_Garros_2001 Rudolf_Klein-Rogge UT2K4 Tutti_Frutti_(programa_de_TV) Municipio_de_Williams_(condado_de_Bay,_Míchigan) Geografía_de_Siria Ugo_Fantozzi Rhodostachys Impureza_magnetica Rogelio_Echavarria Getze_Ibargoiti Globocreagris_theveneti Gobernador_Juan_E._Martínez_(Corrientes) Rhodiola_elongata GLine SHTTP Iglesia_de_San_Martín_de_Cuellar Reina_Himiko Ikshwāku Gillette Gaetano_Salvemini Galería_de_arte_de_Sudbury Upāya Romainmôtier Gdata Gabriel_Amunategui_Jordan Funcion_contadora_de_números_primos Rio_Murat Gas_licuado_de_petroleo Fürstenau_(Grisones) Genisphindus_roxanneae Impacto_total VTOL Murat_V Reino_de_la_sonda Tyrannochelifer_imperator Función_trigamma Umbelliferae_of_the_World Universidad_nacional_de_Ucayali Roquebrune_sur_Argens Gabriel_Macht SG_Essen Municipio_de_Rose_(condado_de_Ogemaw,_Míchigan) Rock_Subterráneo Revolucion_de_los_Estancos Universidad_Católica_de_Lovaina Robert_Nesta_Marley Influenzavirus_A_subtipo_H5N1 Universidad_Estatal_de_San_Diego Municipio_de_Washington_(condado_de_Ouachita,_Arkansas) Urbi_Propiedades Municipio_de_Spring_Creek_(condado_de_Becker,_Minnesota) Urostigma_rubescens Iniciativa_DHARMA

html map