Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crosby_Stills_&_Nash Corteza Alexander_Jardine Distrito_de_Indiana Diamantes_sangrientos Cure_(canción) Dyron_Nix Ebreon America_de_Quito Crossostomus Distrito_judicial_de_Ica Delección Alga_unicelular Alfombra_de_Teheran Crestwood Distrito_electoral_de_Rockville_(condado_de_Sherman,_Nebraska) Diario_Oficial_de_la_Federación Alpo Cuerpo_de_Policia_Nacional_(Espana) Corryocactus_brevistylus_ssp_brevistylus Almendrillo_hembra Cotorras Cyprinus_dai Economía_Política Cooperacion_Politica_Europea Allen_Kelley Diocesis_de_Florencia_(Caquetá) Cour-l'Éveque Domingo_Amoreti Echinocactus_theiacanthus Amagasaki_Hyogo Convento_de_Santa_Isabel_(Madrid) Corazon_Pirata Amerigo_Vespucci Earth_art Drasi Declaracion_de_independencia_de_Kosovo Doxantha_unguis_cati_var._exoleta Dominio_fitogeográfico_Antártico Dietrich_Grönemeyer Copa_del_Principe_heredero_de_Qatar Diacantha_parvula Corvara Corylus_papyracea Diego_Xaraba_Bruna Delegados All_The_Money's_Gone Cuando_toca_la_campana_(album) Diapedium_mucronifolium Código_(Derecho) Derek_Branning Disneyland_Park_(París) Dipmeter_Advisor Alfredo_Camara_Vales Diplochlamys

html map