Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vieille_Eglise_en-Yvelines Aconitum_napellus_var_compactum Vince_Lombardi Vo_Van_Kiệt Administradora_de_Fondos Clan_nanda Constantina ARC_2013 Concepto_confederal_del_comunismo_libertario Clan_Hojo_tardio Accademia_nazionale_di_san_luca Za' Chilenitos Chuquis Accidente_del_avion_del_cila_en_ojinaga_de_2008 Verbena_inflata Wilfrid_Brambell Clásico_del_futbol_rumano Contigo_(album_de_Sergio_Rivero) Controversia_sobre_la_universidad_mas_antigua_de_America Condado_de_Melgar_del_Rey Abdelouahid_bennani Clasificacion_Unesco_6_Digitos/55_Historia Consejo_regional_(Israel) Consejo_de_Gobierno_de_Melilla Chooper_tools YAK-52 Conflicto_de_las_papeleras Combustible_nuclear Administradoras_de_Fondos_de_Pensiones_y_de_Cesantía_de_Colombia Charles_George_Gordon Conophytum_orientale Conjetura_de_Artin_(funciones_L) Clasico_paisa Vima_Da_Boda Achillea_odorata Aeropuerto_de_Moscú-Sheremetyevo Villa_de_Arista Cohors_quinquagenaria_equitata Accidente_del_vuelo_587_de_American_Airlines Combate_de_Cucha-Cucha X_par_craneal Clemente_IV Africalolampra Consuelda_de_Cádiz Westliche_Lyskamm Al_límite_del_riesgo Wheelerella Vehiculo_de_inmersión_profunda Al-Mutamid Wetria_rufescens Consejo_episcopal_Latino-americano Valdelosa_(Salamanca) Vaca_y_Pollito Confederacion_de_Futbol_Asociacion_de_Norte,_Centroamerica_y_el_Caribe

html map