Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orbis_sensualium_pictus Partido_Liberal_(Corrientes) Paloma_A_Gonzalez_Loché Pias_(Lousada) Nahuelbuta Plegonero Pedro_Pascual_Farfan Narcís_Margall Pintura_mineral Plancoët Obispo_de_Durham Pico_Almenara Oswaldo_Segura Pokemon_DP_Batalla_de_Dimensiones Poa_bivonae Porrón_coronado Neoniphon Poospiza_melanoleuca Polygonum_glandulosum Notre_Dame_des_Millieres Partido_del_Congreso_de_la_Independencia_de_Madagascar Pascual_Bailón Pino_chino_de_Armand Penukonda Mántidos Mycterus_apicalis Ortucchio Phyllotis_amicus Palau_saverdera Pete_Yorn Nudillos Playa_de_Mataleñas Orizaba_Athletic_Club Pesochnica Pefno Pacífico_de_San_Severino Pectoral_mayor Ostra_Luka Parque_Nacional_Chaco Papiro_Oxirrinco_16 Oise Plainfield_(Massachusetts) Oralia_Domínguez Peristediidae Picolo Ocupación_de_la_región_del_Ruhr Pequena_Armenia Polícia_internacional_e_de_Defesa_do_Estado O_W.Knight Pedro_Núñez No_habrá_guerra_en_Troya Plácido_de_Castro Operacion_Primavera_Juvenil N.M._Kusnezow Patrick_Cregg

html map