Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Base_Presidente_Eduardo_Frei_Montalva Centro_Espacial_de_Xichang Años_250_adC Carlos_Caceres_Contreras Carl_Suneson Castillo_palacio_de_Albalat Campeonato_Mundial_Sub_20_de_Hockey_sobre_Hielo_2009_-_División_II Barbey Brett_Tucker Beloslava Carangidos Canto_de_ballena Bígaro Cerastium_brachypetalum_var_brachypetalum Centurion_(carro_de_combate) Bajaísmo Cartas_credenciales Bhogpur Batalla_de_los_Campos_de_Celebrant Bors_(Canton_de_Montmoreau-Saint-Cybard) Batmania Biton_kraekolbei Catedral_de_Saint-Étienne_de_Toulouse Calle_116_Universidad_de_Columbia_(linea_de_la_7_Avenida–Broadway) Cerambycinae Centro_historico_de_Santa_Ana_(El_Salvador) Bercianos_del_Paramo Byans_sur_Doubs Baliosus_indutus Cartoon_Network_Árabe Canon_antiaéreo_M1939_de_85_mm_(52-K) Beaulieu_(ardeche) Cardamine_hyperborea Cantón_de_Obwalden Cesar_Yauri_Huanay Busachi Cala_Vinas Calzada_romana_del_valle_de_La_Fuenfria Camaleón Changing_Gen._Syst._Stud._Neotrop._W._Afr._Annonaceae Cassida_nigroflavens Blagoy_Georgiev Cannone_Mitragliera_da_20/65_modello_35_(Breda) Blanzy_lès-fismes Beurieres Campeonato_Mundial_de_Esquí_Nórdico_de_1950 Bosnia_&_Herzegovina Bandera_de_Isla_de_Navidad Censura_de_internet Caligramas Bundesliga_de_balonmano Barges_(Alto_Loira) Cañón_(Nuevo_México) Boban_Bajković Canton_de_Chateauroux-Est

html map