Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Resolución_1426_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Urtica Union_de_Profesores_Universitarios_Espanoles_en_el_Extranjero Iglesia_del_Santo_Sepulcro_(Zamora) Rizosfera UVLC Municipio_de_Jackson_(condado_de_Bremer,_Iowa) Gary_Donnelly Municipio_de_Sumner_(condado_de_Phillips,_Kansas) Urupski_(Otrádnaya,_Krasnodar) Rhcp USBG Ilustracion_politica_en_España Riña_en_la_Venta_Nueva Gastronomico Municipio_de_Yadkin_Valley_(condado_de_Caldwell,_Carolina_del_Norte) Rosa_Luz_Alegría Il_Gesú Rio_Aquidabán Ruta_de_Rhode_Island_108 Rio_Paraguari GPCW_SUPER_X_Monster_Championship Una_bala_para_el_Che Municipio_de_Bethel_(Míchigan) Municipio_de_Meigsville_(condado_de_Morgan,_Ohio) Río_Pico Trigesimoquinta_Cumbre_del_G-8 Frenchcore Municipio_de_Elk_(condado_de_Cloud,_Kansas) Tú_en_tu_casa,_nosotros_en_la_hoguera Félix_Laíño Municipio_de_Tama_(condado_de_Tama,_Iowa) Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Natividad_(Jamilena) Municipio_de_Lake_(condado_de_Aurora,_Dakota_del_Sur) Genero_Flamenco Municipio_de_Inman_(condado_de_Otter_Tail,_Minnesota) Rip_It_Up_(cancion) Uvalda_(Georgia) Universidad_internacional_de_Brighton Reinickendorf Municipio_de_Baroda Fuerte_de_nacimiento USS_Stein_(FF-1065) Galilei Georgy_Mikhailovich_Beriev Municipio_de_Rosemeade_(Dakota_del_Norte) Ustka Municipio_de_Center_(condado_de_Monroe,_Ohio) Genoa_(Wisconsin) Galasso_di_Matteo_Piva In_the_Name_of_the_Grandfather Iglesia_de_la_Transfiguración_(Tablares) Relaciones_Bután_-_España Revolucion_mexicana_en_Yucatan GVM_DS_U2_IK

html map