Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Molécula_polar Guerra_Ruso-Turca,_1787-1792 Guixers_(Lerida) Andrés_Roberto_Yllana Movimiento_Libertad_de_Expresion Monumento_a_Martin_Luther_King,_Jr. Andres_Jaque Asociación_Gremial_de_Trabajadores_del_Subterraneo_y_Premetro Ano_1117 Hipica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Mexico_1968 Asociacion_de_baloncesto_aficionado_de_antigua_y_barbuda Montmeló_(Barcelona) Aristocratica Grigori_Stróganov Arbitro_Asistente Hispa_ramosa Huelga_de_piernas_cruzadas Montura_Nikon_F Ideoroncus_divisus Apatochernes_cruciatus Asociacion_de_constructores_de_fórmula_uno Audeli_Air Aristotélica Andante_para_órgano_mecanico_(Mozart) Haridwara Ming_(almeja) Antonio_Ibáñez_(Colombia) Moscú-Sheremetyevo Hippeastrum_acuminatum Guerra_Sino_Japonesa Monte_del_Calvario Happy_Together_(canción) Gustavo_Faverón_Patriau Movimiento_de_Resistencia_Judia Apterigotas Guerra_ruso_turca_de_1787-1792 Montana_de_la_Barquita Mt_Meru Athos_Bulcão Ichikawa_(Chiba) Higden_(Arkansas) Andrea_(desambiguacion) Hudson's_Bay_Company Mingorría_(Avila) Andrea_Leone_Tottola Monarchidae Gymnammodytes_capensis Atlixtac_(municipio) Mimobolbus_remedellii Anillo_esclerótico Homer_contra_la_decimoctava_enmienda Antonio_Betancor Heyworth Monarquia_Española Montesquieu_des_Alberes

html map