Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Asturix Angela_Sommer_Bodenburg Asociacion_de_historietistas_independientes Montchanin IL2_Sturmovik Horizonscopio Mitsubishi_F-2 Assassin's_Creed_II Avenida_Wilson_(linea_Canarsie) Autigny-la-tour Autovía_del_norte Antonio_Perez-Hernandez_y_Torra Antigenos_de_leucocitos_humanos Aniceto_Perez Appendix_Vergiliana Antonella_Mularoni Hermione_tereticaulis Anemopsis_californica Günter_Schlierkamp Herbert_Charles_Brown Haithabu Halloween_5:_la_venganza_de_Michael_Myers Idioma_com Modelo_de_agua_subterránea Andrés_de_Vandelvira Hervas Hernán_Lombardi Asignación_dinámica_de_memoria Arthrochaete Hapalogymnes_gymnes Ariel_Martínez_(futbolista) IV_Brigada_Aérea Arahuak Hornillos_del_Camino Hora_de_Apreciacion_Musical Montuenga_(Segovia) Arco_de_ladrillo Heeswijk Arroyo_Ralón Ibys Monte_de_San_Trocado Andrea_Jardí Monolepta_notha Andre_le_Nôtre Mohán Aniukov Montevideo_Wanderers_F.C. Gynandropsis_pentaphylla Monolene_atrimana Grover_(Colorado) Historia_de_la_educación_en_Francia Group_Virgin Hamza_El_Din Arte_de_ingenio._Tratado_de_la_Agudeza Moers

html map