Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carrascal_del_Cocejon Carlos_A._Segovia Cagan_Irmak Broniszew Beaumont_sur_deme Caldas_de_Malavella Bicicleta Bergen_Beach,_Brooklyn Bruce_Buffer Calle_Heroe_de_Sostoa Carlos_Gerardo_Russo Begues_(Barcelona) Bulgaria_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Roma_1960 Catull Capitanía_General_de_Yucatan Catamenia_(animal) Caiçara_(Paraíba) Balclutha_(nueva_zelanda) Calés_Otero Carla_Gilberta_Bruni-Sarkozy Carabanchel_Alto Cerecinos_del_Carrizal Castillon_de-Larboust Beyrie_sur_Joyeuse Benafer Bateria_electrica Castillo_de_Santa_Catalina_(Cádiz) Año_215 Bandera_de_la_unificacion_coreana Beppo-SAX Batman_Beyond_Return_of_the_Joker Caulerpaceae Año_25_adC Carisma Blas_de_Lazaro_e_Ibiza Beiro Birch Campeonato_Mundial_de_Vuelo_de_Esqui_de_2012 Bulletin_of_the_Bromeliad_Society Carlos_René_Aguilera_Tamayo Bel_Air_~Kuuhaku_no_shunkan_no_naka_de~ Benito_Jiménez_de_Cisneros Chanqueahue Cantón_Tosagua Barrio_histórico_de_antofagasta Capilla_de_Nuestra_Senora_de_la_Candelaria_(Montebello) Calcididos Cantharis_emiliae Carlos_Sánchez_del_Río_Sierra Batalla_de_Long_Island Brochetas_de_ostras C-236 Barreiros_4000 Bierre-lès-Semur Carpio_Medianero

html map