Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Biblioteca_de_alejandria Barcelona_estación_de_francia Castillo_de_Sidón Calavera_(mariposa) Cecilia_oaxaqueña Cartucho_de_8_pistas Bom_Jesus_da_Serra Cerro_Caraigres Chaetodermatidae Becoming_(álbum_de_Abigail_Williams) Catálogo_de_sinfonías_de_Haydn Cencibel Bolardo Banco_constructor_de_la_plata Central_hidroelectrica_El_Carpio Castillo_de_Montiel Bárbara_Blomberg Campo_Profundo_Sur_del_Hubble Campeonato_Europeo_de_Atletismo_de_1958 Cardo_redondal Castilla_Leon Año_4 Carro_fúnebre Cardamine_multicaulis Beta_vulgaris Balián_de_Ibelin_Senor_de_Beirut Carótida_externa Caique_de_vientre_blanco Bitter_Cherry Bastian_Oczipka Carex_gracilis_var_libanotica Campeonato_Britanico_de_Rally Bernat_vallès Calycanthus_reticulatus Batará_guayanés Batalla_de_Villarrobledo Boualem_Sansal Calandrinia_muricata Bartin Bonifacio_Novelo Carme_Barceló BAP_Companía_de_Baloncesto_de_las_Filipinas Bienvenido_oliver Basilica_del_Santisimo_Cristo_de_la_Expiracion_(Sevilla) Banu_Qasim Belle_Fontaine_(Alabama) Azucena_de_los_Pirineos Cambess Caumont_sur_Orne Campeonato_Europeo_de_Gimnasia_de_2004 Blood_(canción_de_My_Chemical_Romance) Caracal Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1999 Bases_antárticas_de_china Buena_Vista(Mexicana)

html map