Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gianpiero_Armani Fundación_Leonardo_Torres_Quevedo Municipio_de_Meadows_(condado_de_Wilkin,_Minnesota) Ruta_33 Un-break_my_heart Rio_Guadalope Municipio_de_Dunn Unión_de_Congregaciones_Judíos_Mesianicas Rondon_(Boyacá) Iglesia_de_San_Francisco_Javier_(Nuevo_Baztan) Inmigración_japonesa_en_Colombia Ginglith Término_espectroscopico Richard_Ashcroft Rio_Pomaron VLR_113 Untermann Triangulo_del_Vaal Río_blanco U_F_I Tunel_de_Girsberg Inga_xalapensis If_not_for_you Municipio_de_White_Rock_(condado_de_Roberts,_Dakota_del_Sur) Ruta_R128 SD_Barreda_Balompie Uno_Dos,_Tres_..._Infinito Republica_de_Kiribatí Museo_Arqueológico_R_P.Gustavo_Le_Paige General_Electric_T58 Retorno_a_la_Isla_Blanca Gal. República_Liberal_(Chile) Roswel_Borges_Castellanos Fráncico_ripuario Universidad_de_Takushoku Renanthopsis Trypanosoma_brucei_gambiense Incendio_de_Málaga_2012 Tribunal_del_Santo_Oficio Ruta_de_Illinois_160 Galea_spixii Municipio_de_Plužine Trichodium_capillare Gevorg_Davtyan SCI1_1 Ginga_Nagareboshi_Gin S_M_Phillips Roncegno_Terme Geranium_rovirae_var_purpureum USS_Hornet_(CV-12) Función_de_elección Universidad_de_Düsseldorf Rómulo_Augústulo Unidades_minimas_de_trabajo

html map