Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Albayda Virus_de_Ébola Aiton_(Rumanía) Chiqui_Martí Claudia_Rodriguez_de_Castellanos Chester_(Oklahoma) Webb_City_(Misuri) Achillea_tenuifolia_var._albicaulis Abu_Abdala_Mohamed_al-Idrisi Colegio_Nacional_de_EMD_Prof._Atanasio_Riera Acer_montanum Coalición_Nacionalista_(1994) València_d'Àneu Y2K Whitefield_(Nuevo_Hampshire) Vernot Chuli Conde_sur_l'Escaut Condado_de_piatt Competitividad_electoral Constitución_de_la_Unión_Sovietica_de_1936 Condado_de_Grays_Harbor Visual_Net Clara_Isabel_Núnez Vuelta_al_Tolima_2012 Y_ahora_qué_hago? Contratacion Xose_Luis_Méndez Aeropuerto_Internacional_Xianyang Valparaiso_mi_amor Consejo_Regulador_de_las_Denominaciones_de_Origen_Jerez_Xéres-Sherry_y_'Manzanilla_Sanlúcar_de_Barrameda' Virga_(desambiguacion) Volkerschlachtdenkmal Agrimonia_pilosa_f._subglabra Cnesterodon_iguape Condado_de_Williamson_(Illinois) West_Scio Vasili_Aksiónov Aba_Amade Chavagnes_les_Redoux Comisión_de_Regulación_de_Energía_y_Gas Colline_Beaumont Actas_de_Navegacion_Inglaterra Comunidad_Budista_Triratna Vive_(álbum_de_Lucia_Mendez) Chwee_kueh Consecuencias_de_la_expulsión_de_los_moriscos Colombia_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2014 Chavannes-de-Bogis Concha_Bardem Ciudad_Jardin_Virgen_del_Milagro Charles_Mills,_2.º_Barón_de_Hillingdon Colaptes_punctigula Complejo_de_inferioridad Abd_ar_rahman_ii

html map