Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aloe_dichotoma_subsp._pillansii Crisis_de_Galípoli Dogodouman Dr._Vértiz_(estacion_de_Metrobus) Diócesis_de_Colorado_Springs Dinastía_Meiji César_Farias Couloutre Cristaloquímica Cortes_de_Castilla-La_Mancha Ecolo-Verdes Deporte_en_ecuador Cueva_de_la_Ranchería Alvaro_IV_de_Bazan_y_Benavides Distrito_de_crucero Cáncer_testicular Distrito_electoral_de_Mills_(condado_de_Pierce,_Nebraska) Corporacion_Deportiva_Independiente_Medellin Distrito_de_Lüchow-Dannenberg Departamento_de_Venezuela Coro_de_niños_de_Hannover Amaranthe_(álbum) Doble-doble Derdas Deficit_de_vitaminas Als_die_Liebe_starb Democrazy Copa_Adrián_C._Escobar Alto_(Wisconsin) Alzamiento_de_Kronstadt Allium_jepsonii Copa_Ibérica_de_fútbol_de_2005 Czarnocin Duodecima_legión Allium_subhirsutum Correo_del_Sur Descartes Daugavpils_novads David_di_Donatello_2004 E515 Distrito_de_Pitumarca Danubio_azul Dear_You Amy_Christine_Dumas Desamortizacion Crowdfunding Departamento_de_Servicios_Humanos_y_Salud_de_los_Estados_Unidos Cyphon_remotus Dendrophryniscus_stawiarskyi Cuerpo_de_Bomberos_de_El_Salvador Alexis_Pinturault Do_or_Die_(album) Danzas_de_apurimac Donald_C._Peattie Célula_madre_pluripotente_inducida

html map