Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antonia_(género) Anábasis Atomium Asedio_de_Niza_(1543) Harry_"Sweets"_Edison Hoosiers:_más_que_idolos Avenida_Arequipa_(Lima) Herbert_A_Simon Arqueozoología Associated_Aviation Asera Monarquía_parlamentaria Arquímedez_Pozo Mordella_pleurosticta Ayuntamiento_de_San_Francisco Austria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Albertville_1992 Anillo_molecular_de_Borromeo Arenero_(tauromaquia) Guabiroba Hautes-Pyrénées Hospital_Clínico_de_San_Carlos Anagyris_latifolia Audiólogo Asambleas_republicanas_de_Virginia_Occidental,_2008 Ibaté Herman_Schwarz Audiometría Hikō_Sentai Historic_Acropolis_Rally Huracán_Valencia Henryville_(Indiana) Autichamp Modelo_Digital_del_Terreno Monte_Baekdu Angel_Juanes_Peces Munera_(desambiguación) Heterotrofa Hippomane Heracleum_pedatum Ministerio_de_Defensa_(España,_1982-1996) Morava_Occidental Miss_República_Dominicana_1957 Asuncion_Valdes Araucaria_balansae Aventuras_de_acción António_Egas_Moniz Hyeres Historia_del_constitucionalismo_ecuatoriano Harry_McNish Hüttlingen Idioma_oti Andrew_Florent Aulnois_en-Perthois Hector_Campora Hafraba

html map