Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Centro_Médico_La_Paz_de_Bata Boeckl Bandera_de_Huesca Bernard_Germain_Étienne_de_la_Ville-sur-Illon_conde_de_Lacepede Cernik_(Žumberak) Calamar_vampiro_del_infierno Bakool Canoves_i_Samalús_(Barcelona) Bhagavadgīta Carlos_Reygadas Castillo_de_alcuetas Central_City_(Dakota_del_Sur) Bothus_swio Bodegón Carmelo_Arden_Quin Año_1849 Cantón_Loreto Castro_de_Elvina,_Elvina Bayron_Piedra Banyeres_de_Mariola_/_Bañeres Candida_(pelicula) Carniola_(roca) Bahía_de_Vahsel Biblioteca_nacional_de_la_República_Turca_del_Norte_de_Chipre Campo_de_entrenamiento_de_fontcalent Batalla_de_las_guásimas Cassiope_lycopodioides Bellovaci Carex_paludosa_var_longiglumis Callicarpa_tonkinensis Bolivar_el_héroe Candidaturas_interpretativas_de_la_VIII_edición_de_los_premios_Goya Ceratophryidae Brycinus_intermedius Centrolene_altitudinale Celada_del_Camino BK_117 Aída_Guajardo Calzomene Billy_le-Grand Carlos_de_Angulema Broussey-Raulecourt Benalup_Casas_Viejas Batalla_de_ocana Casa_de_Mendoza B92 Batería_de_Ni-Cd CBRG Catharus_mustelinus Borja_Oubiña Campaña_de_"deskulakización"_(1930-1932) Caladenia_fimbriata Batalla_de_los_Montes_Nervasos Canal_Bâstroe Castro_de_Campaño

html map