Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

DFB-Pokal_2012/13 Donde_te_lleve_el_dia Democratización Cryptocephalus_lanpingensis Cronologia_de_la_Antigua_Roma David_Santalla Cosmologia_cuantica Amicus_Productions Deportivo_Independiente_Medellín Dexter_(Iowa) Cuando_Tú_Me_Quieras Dicianoetino Cross_Purposes_Live Cueva_de_les_calaveres Cueva_de_El_Quintanal Crosslandia_setifolia Copa_Campeon_de_Campeones_1960 Cryptocentrus_russus Dojinshi Edecán Diseñadora_de_vestuario Diego_Chavo_Fucks Cymindis_amicta Cronología_de_los_descubrimientos_científicos Documento_Nacional_de_Identidad_(España) Donald_Barry_Clarke Cryptamorpha_redtenbacheri Dinastia_Muzafárida Disciplinas_Auxiliares_de_la_Historia Cuspide_de_Bachimaña Departamento_de_Correcciones_de_Florida Copa_Mundial_de_Futbol_Sub_20_de_1979 Cosmos_261 Convención_abierta Decimomannu Depilacion Dinastia_aquemenida Diócesis_de_Bangassou Distancia_de_Damerau-Levenshtein Cristianismo D_Link Alvaro_Corcuera_Martinez_del_Río Ediciones_Glenat_Espana_S_L Distrito_electoral_de_Weaver Daniel_Levi_de_Barrios Cuenca_del_medio_jarama Americalatina Diego_Sotelo Dioscorea_orangeana Ectopistes_migratorius Didier_Ovono Dactylispa_andrewesiella Dianio Alsine_tenuifolia_var_laxa Distrito_histórico_de_Bay_Shore

html map