Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tunel_de_Eupalinos Municipio_de_Butler_(condado_de_DeKalb,_Indiana) Municipio_de_Ola_(condado_de_Brule,_Dakota_del_Sur) Iglesia_de_la_Encarnacion Ina_Grafl Inmigración_española_en_Paraguay Rio_Tasejeva Ricardo_Garcia_(futbolista) Fruticultura G_P_Chiasso Gato-conejo University_of_San_Diego Frutera Táin_Bó_Cuailnge Rotoscopio Municipio_de_Pleasant_Hill_(Illinois) Robert_Potash SA-12 Municipio_de_North_Union_(condado_de_Sharp,_Arkansas) Río_Negro_(departamento) Treilles_en_Gatinais Gastronomía_de_África_Central Underdog_(serie_de_televisión) Renan_Barao Fráňa_Šrámek Ruta_Arica_La_Serena Iglesia_de_la_Asuncion_(Yeste) Trolebus_(Ciudad_de_México) Ruben_Marquez Fray_Angel_Ortega Trondheim_(desambiguación) Rodolfo_Menendez Trepamusgo_copetón Ribes_nigrum_var._pauciflorum Municipios_de_estonia Río_Frainos Municipio_de_Sterling_(condado_de_Rice,_Kansas) Relaciones_entre_Azerbaiyan_y_la_Unión_Europea Reserva_natural_Otamendi USS_Los_Angeles_(ZR-3) GalEusCa Gerifalte Iglesia_de_El_Salvador_(Arino) Río_Churchill Musculo_escaleno_minimo Genocidio_en_España Municipio_de_Charleston_(condado_de_Tioga,_Pensilvania) República_Socialista_de_Rumanía Gata_(Cáceres) Glenn_Cadrez Reincorporación_de_Tacna_al_Peru Ingerophrynus_kumquat Rondonia Unidad_Nacional_(Bolivia) Municipio_Pao_de_San_Juan_Bautista_(Cojedes_Venezuela)

html map