Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Harrah's_Rincon Huesos_oraculares Azcuenaga Guerra_de_la_Liga_de_Augsburgo Hollywood_Whore Anos_1260 Anos_1390_adC Atalanta_Calcio Hipotesis_de_Riemann Holguín_(Cuba) Hyla_hulli Humerilabus_longulus Halle_(Renania_del_Norte-Westfalia) Arrondissement_de_Étampes Asuka_mystery_dx Movimiento_Antigonish Munchkin_Country Andrés_Carranque_de_Ríos Hacq Atentados_de_2005_en_Amán Anomalía_dipolo_del_Ártico Annio_Vero Area_metropolitana_de_Lima Asociación_de_Fútbol_de_Malawi Aphthona_venustula Ashikaga_Yoshikazu Héctor_Braga Antoine-Elisee_Cherbuliez Honaunau-Napo'opo'o,_Hawai'i Antonio_Garcia_Navarro_(piloto) Ancho_de_banda Anatomía_y_fisiología_de_los_mamíferos Ministerio_de_la_Producción_del_Perú Himno_de_mi_corazon_(cancion) Angel_Plana Haloragales Astoria_Ditmars_Boulevard_(línea_Astoria) Montjustin-et-Velotte Ministerio_de_Asuntos_Exteriores_y_de_Cooperación Mordellistena_masoni Hesperioidea Hemprichia_erythraea Homalispa_variabilis Houstonia_angustifolia_var._rigidiuscula Avocación_(Derecho_administrativo) Multiplicacion_asexual Honda Avhustivka Andrius_Kubilius Iberdrola_(equipo_ciclista) Antropoceno Monstruos_Saludables Mision_Permanente_de_Mexico_ante_Cuba Haraucourt_(Ardenas) Ariostazo

html map