Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Superman_rojo Teoría_de_una_conspiración Starcrossed Saint_Etienne_sous-Barbuise Tecnologia_cliente-servidor_BOINC Ternuay_Melay_et-Saint-Hilaire Tartufo_(pelicula) Tai_Shan Sir_Griflet_le_Fise Sueño_del_Juicio_Final Torricella_Taverne Sportland_Stadium Seleccion_de_voleibol_de_Uruguay Saint-Martin-de-l'Arcon Tom_Sawyer Shih_Huang_Ti Salto_de_Miranda_do_Douro Tratado_de_semiótica_general Senor_Teniente_de_Irlanda Selección_de_futsal_de_Rusia San_Domingo Selección_de_polo_de_Italia Southern_Rock Savigne_l'Éveque Taushiro Sildenafil Silvio_en_El_Rosedal Segunda_batalla_de_copenhague Sulfato_ferrico Semana_de_Pascua The_Black_Eyed_Peas_Family_Best Scaloni Sainte-Ruffine Sharyn_Hodgson Segunda_Guerra_Civil_de_Honduras Terremoto_Magno_(Chile) Sanahcat_(municipio) Torreón_FC Small_City_Commerce Straight_Talk Stefan_Znam Sinfonia_n_28_(Haydn) Samuel_Berger The_Look_of_Love_(canción_de_Madonna) Sistema_politónico Saint-Boes Sapium_subserratum Spoon Said_Robles_Casolco Sonata_para_piano_nº_9_en_Re_mayor_K._311_(Mozart) The_Capitol_Albums,_Volume_2 San_Lino Terminal_Internacional_de_PSA_Panamá Sericicultura Serra_de_Daro_(Gerona)

html map