Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Allatonero Distrito_de_Rendsburg-Eckernforde Distrito_de_Groß_Gerau Alicia_en_el_pais_de_las_maravillas_(pelicula_de_1999) Doctor_Galvez_(estación_de_Metrobus) DNMT3A David_Lee_Roth Eddie_Jordan_(baloncesto) Ana_de_Gran_Bretana David_R._Kinsley Almirante_Aznar Alejo_Apocauco American_Fork Crupies Cordillera_de_Bismarck Cunctator Alessandro_nell'Indie_(Cherubini) Didajé Dominic_Howard Distrito_de_Kiruhura Doraemon_el_gato_cósmico Distrito_de_Banato_del_Norte Deheries Daemon_(informatica) Edipo_Rey_(pelicula) Ana_Carvalho División_de_Aurangabad Dinastía_guptá Distrito_de_figeac Corbère Deitingen Doro_ta-bō Alekséi_Poliakov Cronologia_de_los_atentados_del_11_de_septiembre_de_2001 Día_de_la_Ascension Dom_Um_Romao Distrito_de_torres_causana D.R.Dewey Dobrowskya Economia_del_regalo Edgardo_Codesal Duque_de_Morella Ecua_moluccensis Ambientalistas Corte_Suprema_de_Bolivia Copa_de_europa_de_baloncesto Daybreaker Cossypha Drimys_winteri_var._quinoensis Cufre_(desambiguacion) Alfredo_Moreno Distribucion_normal_multivariada Amiga_con_derecho_a_roce Depresion_(vacio) Cordon_Industrial

html map