Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cuadrangular_de_Temuco_1970 David_William_Myatt Cristo_en_casa_de_Marta_y_María_(Velazquez) Daniel_Thomas_Rand-Kai Amara_(animal) Cyphomattia Círculo_Maximo Distrito_de_tamburco Depuración_de_aguas_residuales Deportivo_Junin Desgaste Convolvulus_macrostegius Amandote_(cancion_de_Thalía) D_I_M_A_Y_O_R Distrito_de_Moncloa-Aravaca_(Madrid) Eberhard_Bosslet Crocodyliformes Cultura_Tayrona Amiga_mía Copa_de_Hungria_de_waterpolo_masculino Cosmos_de_tijuana DCA_(Fabricacion_europea_de_automóviles) Conxo Dani_González ETA_Berri Coritiba Cup_of_Russia Drvar_Oriental Delfines_de_Ciudad_del_Carmen Distrito_de_Chilcas_(La_Mar) Dipentodon Déjame_Gritar Crepis_grosii Alfredo_Torres Cyprinella_rutila Cystorchis Dactylorhiza_incarnata_subsp_cruenta Douglas_Lee_Williams Cordillera_del_Bálsamo Almicantara Dalla_Libera Dongfeng_Qichē_Gongsī Cosmos_245 Depresión_(geografía) Crocodilium_salmanticum Algae_Marinae_Exsiccatae Delicias_turcas_(película) Diagrama_de_clases Cártel Diocesis_latinas_de_Asia Doryichthys_heterosoma Dinastias_de_Egipto_cronologia_comparada Convento_de_San_Jeronimo_(Ciudad_de_Mexico) Alianza_Bolivariana_Alfarista Copa_México

html map