Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mergo Marquesado_de_Osera Primera_Compania_de_Bomberos_"Germania" Razoumofskya_oxycedri Mama_Tambo Grados_de_libertad_(fisica_y_quimica) Rafael_Montejano_y_Aguiñaga Premio_al_mejor_Baloncestista_Masculino_del_Año_de_la_Pacific-12_Conference Raquel_Castelo_Ruano Rebekka_Gudleifsdóttir MPNA Marta_Marrero Llano_Amarillo Rafael_de_Micoleta Ramón_Rodriguez_(politico) Miguel_Aguinaga_y_Mendigoitia Rafael_Arevalo_Martínez Matt_Osborne Master_Chief Premios_Daytime_Emmy Manuel_Fleitas_Solich Manuel_Ibarra_Valdes Milano_picogarfio Línea_de_Vendas_Novas Metanfetamina Grado_militar Pray_For_Villains Lorenzo_Garbieri Pozí Macá_Tobiano Mas_menos Madea's_Witness_Protection Goyo_Jiménez_Tornero Lycophorus Mentor_(satélites) Manuel_Jose_Guiraldes_Guerricó M_346 Pueblo_medo Regimen_alimenticio Medios_de_transmisión Lucinda_A._McDade Meteórico_ascenso Real_Fuerza_Aérea_de_Bahréin MP_14 PureBlack_Racing Malache_castaneifolia Léopard_de_Douala Lophochernes_luzonicus Los_Juegos_del_Hambre Graficos_3D Pseudoeurycea_papenfussi Protocétido Premio_LUX_del_Parlamento_Europeo Pseudacoridium Rebellion

html map