Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Símbolos_patrios_de_Panamá Sant_Ferran_de_Ses_Roques Segunda_División_de_España_1985/86 Selver_Hodžić Torre_adosada_al_lienzo_de_muralla_árabe_entre_las_calles_Angel_y_Beneito_Coll Silvio_José,_el_buen_parasito Thon San_Terenciano Sebastián_Dario_Peratta Subconsciente Superclasico_de_las_Americas_2011 Talvera Sindrome_pulmonar_por_hantavirus Trancecore Senado_finlandés Selva_(comarca,_Espana) Sober_(cancion) Teoría_de_los_colores Tekija Sondianes Sylvia_sarda_balearica Seis_reinos_del_saṃsara Señalizacion_bilingue Satsuma_age Settimana_Coppi_e_Bartali Sporophila_collaris Sergio_Marclay Tiro_Federal_Morteros Torneo_Apertura_2011_(Honduras) Segunda_Division_de_España_1929_30 Sinfonía_n.º_13_(Mozart) Subluxacion Sin_pantalones Tal_cual_lo_contamos Tierra_de_wilkes Shaybanidas Salina_de_Turda Templo_de_Millones_de_Años Sonata_para_piano_no_4_en_Mi_bemol_mayor,_K._282_(Mozart) Sergei_Mijailovich_Liapunov Sergéi_Lukiánenko San_Adrian_del_Besos Trazado_hipodamico. Telluride Saloth_Sar Sempervivum_lindleyi Saint-Quantin-de-Rancanne Star_Wars_Episode_VII Saioa Teodora_Guerin Saint_Coutant_le-Grand Tartakower Saint-Gervazy Sigurðr Titulos_nobiliarios_de_Portugal

html map