Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

BNG Bahía_de_Englishman Barrio_El_Crucero_(Leon) Candy_Molly's_Lips Capítulos_de_¡Oh,_Mi_Diosa! Buho_moteado Castiello_Bernueces Bernardino_Rammazzini Bota_de_Oro_1972–73 Catástrofe_de_Courrieres Cazorla_(Jaén) Brand_New_Heavies Bohumil_Sládek Bromus_pendulinus Carlos_Olguin_Trelawny Brahma_(hinduismo) Bledar_Vashaku Bambi_II_-_el_Gran_Principe_del_Bosque Barasat Batalla_del_guayabo Carraca_europea Barnes Campeonatos_del_mundo_de_atletismo_de_2005 Benjamín_Jowett Benedicto_jiménez Chances_(álbum) Borregos_Salvajes,_Campus_Estado_de_Mexico Campeonato_del_mundo_de_Scrabble_en_español Barrio_Alta_Córdoba Buitres_(grupo_musical) Castelliri Basiluzzo COMEX Cerros_volcanicos_de_Canamares Castanospora Bereguardo Brihadāraṇyaka_Upanishad Canciller_de_la_República_del_Perú CEI_RD Castello_de_la_Plana Calaf_(España) Brahma-vaivarta_puraṇá Berlocq Centranthus_latifolius Catalán_antiguo Babalú_Aye Bloque_Electoral_Moldavia_Democratica Beatriz_de_Portugal_(1386-1447) Barbara_mcnair Brown_(álbum) Borís_Alekseyevich_Fedchenko Cd_barquereño Calendario_fijo_internacional Bahía_de_Donegal Basilica_menor_de_la_inmaculada_concepción

html map