Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ekaterina_Georgiewna_Reineke Euryomyrtus Entreprise_nationale_de_télévision Exposicion_Universal_de_Barcelona_(1929) Emiliano_Ramos_Hernández Ermitanos_de_san_Francisco_de_Asís Francisco_de_Alarcón_y_Covarrubias Fa_20_anys_que_tinc_20_anys Fernando_Alessandri_Rodriguez Eduardo_Hernandez-Pacheco_y_Estevan Fernando_Marías_Franco Elecciones_federales_de_México_de_1982 Estación_de_Jarama Federico_barreto F15E_Strike_Eagle Eudemonologia El_adivino Edmund Fox_(España) Fade_To_Black_Kimi_no_na_o_Yobu Estacion_de_Jourdain Eletica_unicoloripennis Eric_J_Hobsbawn Fawcett_Publications Elf_(álbum) Elecciones_parlamentarias_de_Jordania_de_2013 Federico_Coullaut_Valera Fiódor_Nikitich_Románov Eye_of_the_beholder_(canción) Epicrates_cenchria_gaigei El_Puro_(revista_de_Amaika) Fairuz_Hussein Foursomes Escudella_i_carn_d'olla Escuadrón_N°_1_de_la_RAF_(Reino_Unido) Elecciones_generales_de_Bangladés_de_1986 Faro_de_Botafoc Erythrina_lorenoi Firth_of_Tay Estadio_Polideportivo_Cachamay Escobar_(partido) F.Lehm. Facultad_de_Farmacia_y_Bioquimica_(UNMSM) Flo_Fernandez Estacion_Chepe Escudo_de_Taramundi Estación_Gral._Villegas Estadistica_demografica Escudo_de_la_Provincia_de_Lugo Esparragos_en_conserva Encorazado_Alagoas Filosofía_judía Euphorbion_lathyrum Eudryas Eupatorium_pseudolaeve

html map