Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Histanocerus_minutus Arboleda_(Nariño) Atom_egoyan Asociacion_Astronómica_Israeli Grossularia Hermanos_Huterianos Hepetis_lindenii Guerras_religiosas_europeas HindIII Antonio_Jose_de_Sucre Arroyo_Ludueña Angraecopsis_breviloba Moralo_Club_Polideportivo Autovia_Yecla_San_Javier Historia_del_metro_de_londres Hieron_I Mita_de_Potosí Arquitectura_x87 Antonio_Romaná_Pujó Historia_de_la_Union_Cívica_Radical:_1955-1972 Anheuser-Busch_InBev Aseraggodes_borehami Monòver Misa_en_si_menor Guardias_de_México Halcones_de_Nankai Antonio_Krapovickas Idioma_sandawe Aoba_(1927) Asdren Idioma_ndebele_del_norte Autovia_del_Cantabrico Historia_de_Ucayali Haucourt_en_Cambresis Anna_Leopoldovna Historia_de_la_teoria_cuantica_de_campos Humberto_de_la_calle Arte_celta Horno_Gótico Apple_II_plus Heliothryx_auritus Montottone Grupo_de_Artillería_de_Campaña_Autopropulsada_XII Halichoeres_melas Astragalus_bisulcatus_f._hedysaroides Hola_Pelusa Hugo_Nantes Arato_de_Solos Money,_Money,_Money Mirta_Baravalle Mimobolbus_sedhiounense Hô_Chí_Minh Antonio_Pedrera_Leo Aura_Garrido Hetereleotris

html map