Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ellopidia_amplipennis Ejecutor_(comics) El_lobo_y_la_pastora Feria_de_Santo_Tomás_(Mondragón) Forest-en-Cambresis Emiratí Eighting/Raizing Eugeneodontida Festival_internacional_de_jazz_(Medellin) Empleos_y_divisas_de_la_OTAN Felipe_Parada Eduardo_Fentanes Embera-chamies Endine_Gaiano Fantasia_n.º_2_(Mozart) Especiacion_simpátrida Falárica Escorpio_Astrología Etxebarri_Anteiglesia_de_San_Esteban_Etxebarri_Doneztebeko_Elizatea Elecciones_en_EE.UU. Fcgbm El_Coyote Eutéctico Enhaut_(Pensilvania) Fontana-on-Geneva_Lake_(Wisconsin) Filiación_matrimonial El_Mañanero_(2010) Eurocopa_de_fútbol_de_1964 El_primer_divorcio Frangula_rotundifolia First_Look_Media Erick_Marín_Calderón Ehécatl_(dios) Franja El_que_no_Corre..._Vuela Francia_(película) Emilio_Echevarria Elecciones_estatales_del_Estado_de_México_(1993) Estandarte_Presidencial_de_Estados_Unidos El_Grupo_de_los_Cinco Esgrima_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Ángeles_1932 Eranthemum_schomburgkii El_Palo Eve_of_destiny Eubulo_(politico) Fernando_Soto_(desambiguación) El_Masnou_(Barcelona) Epoca_saita Elementos_del_periodo_3 Exposición_Universal_de_Sevilla_(1992) Estación_Melchor_Romero Frabosa_Soprana Falso-ébano El_milagro_en_la_Plaza_del_Progreso Emanuel_Brítez

html map