Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anastasio_Somoza Gymnetrus_banksii Hospital_de_la_Misericordia ISWC HAFDASA Ayatola_Jamenei Hurley_(álbum) Atlético_Roma Avoceta_comun Anselmo_Lorenzo Henri_Wallon Avenida_ángel_gallardo High_School_Musical_El_concierto Idioma_annabonense Arbot Ayuntamiento_de_Albacete Haute_Route Guardianes_de_la_Revolucion Halo_(fenomeno_meteorológico) Arco_de_San_Lorenzo Antelope_Wells Aquilegia_arctica Asterix_el_Galo:_Obelix_y_companía Guerra_de_Afganistán_(2001–presente) Montenegro_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_2009 Arrebatamiento Antonio_Berni Idioma_hixkaryána Anaprof_Clausura_2001 Grupos_Políticos_de_la_Revolución_Francesa Hyphochytridiomycetes Azerbaiján HD_203344 Artemisia_maritima_subsp._salina Hermandad_de_Nuestro_Padre_Jesus_de_la_Caida_y_María_Santísima_de_la_Amargura_de_Ubeda_(Jaen) Hello,_Goodbye_(canción) Anillo_de_barahir Antonio_María_Marín_Lara Monjes_negros Hithouse Grup_Flaix Gómez_Palacio_(municipio) Gustavo_Matias_Alustiza Himno_Nacional_(Rusia_1991-2000) Anne-Genevieve_de_Borbón-Condé Arroz_con_espardeñas Guerras_Nanbokuchō Ariel_Páez Arundo_clarionis Hebreos_Católicos Hermias_philosophus Heidy_Bermúdez Asterix_el_galo_-_obélix_y_compania Monforte_de_Moyuela_(Teruel) Hermandad_de_Haro

html map