Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fragata_Resolucion Especie_en_estado_vulnerable El_Gurú_(episodio_de_Avatar:_la_leyenda_de_Aang) Eeklo El_jardín_japones Entre_Deux-Mers Equilibrio_de_poder Estacion_Raulet El_hombre_más_fuerte_del_mundo_IFSA_2006 Estacion_ferroviaria_de_Atocha Flash_Gordon El_Zorro_Comienza_la_leyenda Elisa_Sánchez_Loriga Formentera_(isla) Francisco_Herrera_(oidor) Estación_Julia_Dufour Episodios_de_Arrow_Emblem_Grand_Prix_No_Taka Emeterio_Tacuri Enzo_Traverso Ermita_de_Santa_Barbara El_Avatar_Roku_(Solsticio_de_Invierno_Parte_2) Espinela_(mineral) Edith_Frank Forces_Démocratiques_de_la_Libération_du_Rwanda España_Films-German_Lopez Filipch. Facultad_Regional_Villa_María Estación_Baigorrita Erythrina_crista–galli_var_leucochlora Escolarca Federación_Tanzana_de_Fútbol Epidermolisis_bullosa Fernando_de_Aragón_y_Castilla Festival_de_Teatro_Clásico_de_Mérida Erenice_Alves_Guerra Fortunas_y_adversidades_de_la_famosa_Moll_Flanders El_otono_de_la_edad_media Exploración_progresiva Escudo_de_Mexico Emptio_Spei El_secreto_del_abismo Enfermedad_de_Ritter Ericofono Erica_umbellifera Elephantulus_edwardii Epiblema_(orquidea) Festival_de_Eurovision_1986 Estación_de_Matapozuelos Estadio_Olimpico_de_Munich El_político_(obra) Final_Fight_One Ethelema_costaricensis Estosadok Final_NBA_2010 Estación_de_Creueta_(TRAM_Alicante)

html map