Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Las_mujeres_del_Cua Katajanokka Ley_general_sobre_fármacos_(México) Lithops_werneri Jose_Carmelo_Cepeda_García Lenguas_de_los_montes_Torricelli La_Forza_del_Destino Ivan_Mejia_Alvarez Jardin_Botánico_de_Lille Leonor_de_Aragón_(1358-1382) Jacinto_de_Salas_y_Quiroga John_"Deptford"_Armitage Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Nagano_1998 Kuk Lindsey_Jacobellis Liga_de_Bonaire Isla_de_iona Joos_de_momper Jefferson_(Nueva_York) Leonida_Georgievna_Bagration Les_Bovetes Jamaicano La_Guineueta José_Manuel_del_Rio_Virgen Leandro_Zárate Jardin_Renacentista_de_Don_Diego_de_Castejon Kalpis Iwata_Nakayama Juan_Garzón Lausen Jozsef_Tuza Jimmy_Smith_(organista) José_Antonio_López_Merino Jose_Luis_Granda_Bravo JiangLing_Landwind La_Forêt-du-Parc Jardines_de_Pedro_Luis_Alonso Ley_Orgánica_del_Estado_de_1967 Laksman_Sen Jose_María_Martínez_(sindicalista) Laguna_Negra_de_Urbión Levantamiento_armado_de_los_independientes_de_color Klemm_Kl_151 L_A_V._Venta_de_Banos_León-Gijón Jupunba_obovalis Kapu_Kuialua Khatanga Kingdom_Come_(album_de_Jay-Z) Le_Mans-Sarthe_Basket Landéda Juan_Maciel La_Vilavella Lider_de_la_Oposicion J._Agric._Res. Islas_de_Hanish

html map