Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guillermo_Morales_Blumenkron Iberia_Bio_Bío Iago_(Aladdin) Idioma_mixe_oaxaqueño Attosegundo Himno_de_Metán Aulo_Verginio_Tricosta_(cónsul_476_a.C.) Heiau Armous_et_Cau Mordellistena_gracilicornis Heroquest Army_Comrades_Association Apolonio_de_rodas Articulación_(anatomía) Angel_Pascual_Rodrigo Astro_Girl_2 Arv. Avenida_Manquehue Guerrero_del_Señor Monta_Bell I_N_I Henry_Spencer_Ashbee Andres_Bermúdez_Viramontes H_W_Schott Arroyo_Ñaquiná Assisa_panis_et_cervisiæ Guillaume-Chretien_de_Lamoignon_de_Malesherbes Hyacinthus_sulphureus Hyèvre-Magny Andrew_Smith Horche Idiomas_no_mienten Axl_Hazarika Asamblea_de_Melilla Avenida_Sutter_Rutland_Road_(Línea_New_Lots) Apophylia_excavata Monchy-Humieres Appendicula_callosa Aster_purpureus Antonio_Gomez_Fernández Antodita Monolepta_labrata Hassk. Guns_Germs_and_Steel Aquificales Archipielago_Candelaria Autodromo Himantoglossum_anthropophorum I_distrito_electoral_federal_de_puebla Azadon Havana_Brown_(cantante) Audun_le_Roman Mujer_equivocada Aquilegia_barbaricina Mireia_Mollà_i_Herrera

html map