Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cooperacion_Chino-Alemana_(1911–1941) Alfred_Ramos_Gonzalez Deportes_de_invierno_en_México Cordillera_Huayhuash EADS_BARRACUDA Dryomys_nitedula Cronologia_de_Espana_(1516-1699) Alexandre_Olivier_Exquemelin Cruz_y_raya_com Cryptogeobius_crassipes Doroteas Diego_Arias_de_Miranda Amilcare_Cipriani Alianza_de_la_Izquierda_Democrática Departamento_de_arica Cuenca_del_Tuz_Gölü Didier_Eribon Crucero_protegido_alfonso_xii Alvaro_Neil Copa_del_Rey_de_Balonmano_2013 Distrito_de_wakiso Economia_de_Centroamérica Algebra_C-estrella Cuervo_errante Distrito_electoral_de_Webster_(condado_de_Hitchcock,_Nebraska) E-803 Courcelles_les_Gisors Desecho Alexa_Glatch Aliyá_Mustáfina Daniel_Mustafa Copa_de_Esón Altos_de_Chipion Altenburg Cártel Algodon_de_carne Alejandro_Martín Distrito_de_Jayanca Allmaniopsis Cryptocephalus_limbifer Amadina_fasciata ER_(deambiguacion) Alfara_del_Patriarca Costanzo Alejandro_Sanz:_Desde_el_Teatro_Compac_Gran_Via_De_Madrid Despistaos Dhritarashtra Diego_Cosgaya_Noriega Economía_de_Tanzania Distrito_de_Camilaca Ducado_de_Berwick_On-Tweed Distrito_de_Miyako_(Okinawa) Disco_de_duelo E_A_Christenson Amores_de_mercado_(telenovela_de_2001)

html map