Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chanfle Canton_de_Perpinan_9 Camino_de_Santiago_de_la_Costa Catedral_de_Las_Palmas_de_Gran_Canaria Campeonato_Sudamericano_de_Voleibol_Femenino_de_2013 Campeonato_Sudamericano_de_Baloncesto_de_1940 Carisma Bago-Ingud Caliz_de_dona_Urraca Cañonero-torpedero Bois-Himont Batalla_de_Marigüeñu Carlos_Azaustre Bala_Minié CL-603 Centro_de_Control_de_las_Enfermedades_y_Prevención_de_los_Estados_Unidos Boken_O_Beet Cantharolethrus_homoderoides Bent_Flyvbjerg Biblioteca_Ming Capilla_de_los_reyes Brochis_britskii Boran-sur-Oise Callichthys_fabricioi Carcaraña_(rio) Campo_dei_Fiori Bay_View_(Ohio) Carex_pseudocilicica Beaudeduit Cancer_de_cuello_de_utero_(o_cáncer_del_cervix) Cek BeForU Bolivares_fuertes CF_Pobla_de_Mafumet BananaBread Años_1100_a._C. Batalla_de_Barú Caseína Baladi-Verdejo Cardenales_de_San_Luis Capítulos_de_Cuentame_como_paso Breakfast_club_(banda) Cedrus_libani_f._glauca Burlington_(Washington) Burnettsville_(Indiana) Breve_historia_del_futuro Brattleboro_Vermont Castillo_de_marid Barrera_biologica Cancer_(medicina) Basilica_de_San_Cipriano Castellbell_y_Vilar Barra_de_estandar Caballito_de_mar_patagónico Breguet_Atlantic

html map