Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Quebrada_Arenas_(Vega_Baja,_Puerto_Rico) Punta_Facpi Lünen Los_burdeles_de_Paprika Región_de_Borkou_Ennedi-Tibesti Rebelión_en_la_granja_(pelicula_de_1999) Los_asesinos Meadow_Lake_(Nuevo_México) Manio_Emilio_Lépido_(consul_66_a._C.) María_Corazón_Sumulong_Cojuañgco_Aquino Madoc Going! Grandes_Premios_de_Fórmula_1 Puerto_Colombia Meseret_Defar R_M_Schafer Proletarski_(Novoberezanskoye,_Korenovsk,_Krasnodar) Gordon_Johncock Metabolomica Prisons_FC Rama_(rey) Provincia_de_kompung_thom Premiere_(plataforma_de_televisión) Manulife_Plaza Léon_Joseph_Suenens Medina_(Washington) Producto_de_matrices Metafísica_de_la_Expresión Provincia_de_aïn_defla Grafo_mixto Recreacionismo Milan_Černý Quingey Meounes_les_Montrieux Los_Sims_2:_Jóvenes_Urbanos_Accesorios* Macy's_Herald_Square R_de_rumba Macroprotodon_brevis Los_Faroles Meharin Grandes_éxitos_(álbum_de_Jarabe_de_Palo) Presidente_de_la_Republica_de_Filipinas Meliaceae Lorraine_Gottfried Mejor_jugador_de_la_ACB María_Galvany Reforma_anglicana Manteca_(California) Matemático_Rodriguez Ramelia Marco_juridico_politico Protectionist_Party Greg_Echenique Lluis_Bagaria_i_Bou Marquesado_de_Astorga

html map