Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tṛsṇa Municipio_de_Preston_(condado_de_Wayne,_Pensilvania) Ignacio_Iglesias Freygeirr Gambrinus_liga_2006/07 Ignacio_Cumplido Inmaculada_Cuesta Fútbol_Uruguayo Geogarypus_incertus Rothbardismo_de_izquierda Richard_Erskine_Leakey Garanza_brava George_Allen_&_Unwin_Publishers Rhyssostelma_nigricans Iglesia_del_Sagrado_del_Corazón_de_Jesus_y_San_Ignacio_de_Loyola Riton Friedrich_Sustris Garcia_Alvarez_de_Toledo_y_Enriquez U-33 Remirea_pedunculata Retículo_de_subgrupos Municipio_de_St._Thomas_(condado_de_Franklin,_Pensilvania) Giglio_(isla) Rial_Qatari Iglesia_de_San_Andres_(Zamora) Tronchetto Sabaya Municipio_de_Fairfield_(condado_de_Washington,_Ohio) Musee_des_Beaux_Arts_de_la_Ville_de_Paris SCR-277 Murat_Yakin Rogelio_Villarreal Municipio_de_Liberty_(condado_de_Pope,_Arkansas) Georges_Pascal_Ricordeau Gestas_(Pirineos_Atlanticos) Universidad_de_Africa US_Quevilly Up_the_downstair Municipio_de_Parker_(condado_de_Butler,_Pensilvania) Musashi_no_Ken_–_Tadaima_Shugyō_Chu Tyler_Smith Río_Bélaya_(Kubán) Fredrick_Patacchia Municipio_de_Van_Horn_(condado_de_Carroll,_Misuri) República_Catarinense Rio_Nágima Relaciones_entre_Bután_y_España Fundación_patrimonio_fílmico_colombiano Go-Komatsu USDOJ Fülop_Lenárd Illusion_(serie) Rocca_Cigliè Rimi Municipio_de_Flemington_(condado_de_Polk,_Misuri)

html map