Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

France_Télévision Estadio_25_de_Noviembre Estacion_Cuñibal Euonymaceae Epístolas_de_Sabiduría El_anexo_(El_ala_oeste) Eric_Maluenda El_hombre_gancho Ernest_A_Moody Francisco_Brú Erogeno Elecciones_en_Madrid_durante_la_Segunda_República_Española Encarnación_(ciudad) Estación_General_Donovan Empresa_de_servicios_de_inversión Escudo_de_navolato Eupatorium_palustre_var._verbenaceum Forgiven_(canción) El_Paraíso_(serie_de_televisión) Estan_todos_bien Ethel_Inés_Rojo Espuma_marina Falacia_de_la_planificación Felix_Uriburu El_barco_(serie_de_television) Erythrinus_kessleri Embalse_de_Los_Hurones Faust Fibrobacter Excalibur_(desambiguación) Francois_Lefranc Fenery Elecciones_legislativas_de_Ecuador_de_2002 Esqui_alpino_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Albertville_1992 Escudo_de_sierra_leona Estación_de_Can_Parellada Estadio_Shea Faringitis_estreptocócica Euphorbia_plumerioides_var_homochroa Florida_Department_of_Corrections FREE_FREE_SUPER_MUSIC_MAKER Francisco_Soza_Cousiño El_Enemigo Francfort_(Hahn) Estacion_de_Juan_XXIII Epicondilitis_medial Ermenonville_la-Grande El_Pantanal_Paraguayo Emile_Idee Espanyol_de_Barcelona Eurovisión_1992 Ferrer_Guardia Finiki_Lakonias Ermita_de_San_Cristóbal_(Oveix) Eugenia_salamensis_var._hiraeifolia

html map