Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mordellistena_turkmenica Huesos_de_los_dedos_del_pie Anchusa_paniculata Anopheles Icterus_northropi Astragalaceae Holger_Juul_Hansen Argelia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Albertville_1992 Hombres_de_armas_(novela) Arrondissement_de_Saint_Denis_Seine_Saint-Denis Animacion_experimental Ano_nuevo_japonés At&t Aquilegia_vulgaris_var_ruscinonensi Municipalidad_de_Anchorage_(Alaska) Asociación_de_Futbol_No_Aficionado_de_Chimborazo Angelica_(género) Hombre_de_Bocksten Arteria_uterina Morgan_Springs Historia_de_los_judios_en_Latinoamérica Gruey-les-Surance Huerfano_del_SIDA Asterobemisia_trifolii Annual Aseguramelo Historia_de_las_civilizaciones Aparcacoches Gótico-catalán Hayedos_primarios_de_los_Carpatos Animación_computerizada Guatín Animales_Sin_Hogar Modibo_Keita Antoni_Abad_Roses Mis_grandes_exitos:_Otra_vez_enamorada_con_un_nuevo_amanecer Archivo_Peruano_de_Imagen_y_Sonido Autorretrato_con_mono_1938 Angel_Lopez_Obrero_Castineira Mitridates_rey_del_Ponto Ancistrus_lineolatus Monolepta_dividua Hymenocallis_dryanderi Hastings_(Nueva_Zelanda) Anne_de_Chantraine Hymenaea_parvifolia Ministerio_de_Economia,_Planificacion_y_Desarrollo_(Republica_Dominicana) Monte_Agad-Agad Armory_Show Anos_00 Modelo_Entidad-Relacion Modulacion_(telecomunicacion) Antarctic_Fur_Seal Hermandad_de_Nuestro_Padre_Jesús_del_Perdon Archivo_(computacion)

html map