Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pluchea_sect._Berthelotia Plantas_meliferas Obispo_Atanasio Partido_Liberal_Nacional Paulo_Orosio Musica_Industrial Nicalo Palm_III Park_&_Market_(linea_naranja) Parasynaptopsis_taiwanensis Pantano_de_Proserpina Padre_de_la_iglesia Parque_natural_de_las_Marismas_del_Ampurdán N.E.C. Panteón_de_Infantes Pantano_de_Aixola Pietro_Faccini Ordino Neuquén Nazareo Partido_Ecologico-Democratico Notre_Dame_du_Rocher Pedro_Vázquez_González Portugal_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_Junior Nosy-Be Partido_del_Pilar Nicolai_Adolfowitsch_Busch Nunungán Penalen_(Guadalajara) Pedro_Ignacio_Rodríguez_(Director_Técnico) Paulina_Singerman Pastaza_Moto_Club Parque_de_Carlos_I Pontoise_les-Noyon Obelisco_(tipografia) Oak_Bluffs Post_11_S Oxyrhopus_spadiceus Phreaker Pardavé Mya Onoto NYPO Parto_prematuro Orquesta_Sinfónica_Alemana_de_Berlín Parroquia_El_Pangui_(Zamora_Chinchipe) Nikolaikapelle_(Hanóver) Nuevo_Arcangel_(Alaska) Museo_de_la_Automocion_y_la_Tecnologia_de_Sinsheim Olpiolum_puertoricensis Oposicion_de_Derecha Partido_de_fútbol_para_filósofos Parker_(Dakota_del_Sur) Narciso_tardia Partido_Liberal_Constitucionalista_(México)

html map