Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sapintus_madangensis Semillero_picogrande Tigray_(provincia) Shut_your_mouth_and_open_your_eyes Streptomycineae Sopoćani Tavernes_de_Valldigna Salvatore_Viale Tangara_berilina Telecomunicación_cuantica Talbot_Lago Spitzel Starship_Troopers_(película) Topper Torre_de_los_huesos_(madrid) Solanum_saponaceum Sergio_Ariel_Paez Sarracenia_oreophila Sintesis_emergética Sarah_Essen Soya_(desambiguacion) South_Staffordshire TrES-3b Sočanica Save_Yourself Slobodan_Milosevic Stenolpium_peruanum Shin'yō_(lancha_suicida) Sierck_les_Bains Sitio_de_oaxaca Thury-en-Valois Stocksia Temporada_1991_del_Campeonato_de_España_de_Rally Temporada_de_huracanes_en_el_Pacifico_2003 Torneo_Ingreso_1913 Sergio_Jáuregui Seeley_(California) Símbolos_de_países_para_competiciones_deportivas_(en_español) Sindrome_de_Shönlein_Henoch Torneo_Internacional_de_Pascua Si_Primer_Ministro Salvador_de_Sama Sociedad_Deportiva_Almazán Tomo Saint-Leger-de-la-Martiniere Sinfonía_n.º_4_(Bruckner) Simon_dice. Setter_(motocicleta) Suricata_suricatta The_Pick_of_Destiny Squalus_megalops San_Pedro_del_Ycuamandiyu Severino_Croatto Sordo_ceguera Síndrome_de_Stilling_Türk-Duane

html map