Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Prè_Saint_Didier Powertrip Lorenzo_Sánchez_López Quercus_duraznillo Lophostoma_aequatoriale Pottsville Miguel_Ángel_Pacheco Problemas_ortográficos_al_añadir_pronombres_a_verbos Mas_(sencillo) Lobelia_persicaefolia_var._warscewiczii Pseudomonas_aeruginosa Maria_Gabriela_de_Faria Rafael_del_Pino_Calvo-Sotelo Microrregião_de_Brumado Ramal_Luján_-_Vagués Mari_Cruz_Soriano Graham_Simpson Lower_Halstow Puente_del_obispo Praesphaerammininae Maitre_des_requetes Matemáticas_elementales Lydia_Gueiler Ramus_profundus_arteriae_transversae_cervicis Mario_Cimarro Luis_de_La_Roche_sur-Yon Rafael_Alcaide_Crispi Psychopathia_Sexualis_(historieta) Melodías_porteñas Luke_Smith_(The_Sarah_Jane_Adventures) Mainit Premio_Ciudad_de_Palma-Joan_Alcover_de_Poesia_en_Catalan Quadrella_odoratissima Primeira_Divisão_1956/57 Mentz Razón_por_cociente Marcus_Minucius_Felix Melodicos Greatest_Hits_I Queen_I Miguel_Fisac Quart._J._Sci._Lit._Arts Malacocarpus_fricii R_E_Mouscron Puercoespin_arborícola Melodrama Manifestaciones_contra_la_cumbre_de_la_omc_en_seattle Quatermass_3:_qué_sucedió_entonces Gran_Explosion María_Mercedes_Margalot Melissa_(album_de_Mercyful_Fate) Manuel_Campos Ratón_campero_de_Yucatán Logos_(desambiguacion) Mexicana

html map