Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Anchicaya Inmigración_asiatica_en_Argentina Turnerales Municipio_de_Lyon_(condado_de_Lewis,_Misuri) Rinconada_del_Biobio_(estacion) Rio_Torto_(Valpaços) Félix_Torres_Amat Fuerza_electromagnética Reino_Unido_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1972 Río_Azul_(Colorado) Gastromyzon_ornaticauda Iglesia_de_San_Esteban_(Ciaño) Inmaculada_de_Soult Río_Vaupes Fuerza_Aérea_de_Uruguay Inmunohistoquímica Gen._Euphorbiacearum Galeus_nipponensis Geográficos Muralla_Serviana Ignacio_Villa Río_Vendul Tucci Municipio_de_Ohio_(condado_de_Gallia,_Ohio) Municipio_de_Elm_(condado_de_Allen,_Kansas) Rozalivka In_Utero_(álbum) G-7+Rusia Fredrik_Nylander UK_Singles_Top_75 Gallípoli_(película) Universidad_del_Pacífico Revolucion_húngara_de_1848 Municipio_de_Brown_(condado_de_Delaware,_Ohio) Rosa_'Bonica_82' Roger_Vailland Ruta_8_(Uruguay) Iglesia_de_San_Miguel_(Tudela) Gismonti Ruta_Nacional_93_(Argentina) Gisela_Sanchez_Verdecia Roldan_(Torre_Pacheco) Gibon_de_Hainan Franky_(personaje_de_One_Piece) Roberto_Damián_Colautti Revuelta_Arabe_1936-1939 Rodríguez_de_Mendoza Ilhuícatl-Yayauhco George_Papadópulos Ingrandes-de-Touraine Gerben_Lowik US_Sassuolo_Calcio Implementacion_libre Municipio_de_St._Vincent_(condado_de_Conway,_Arkansas) Robert_Preston

html map