Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Euphorbia_parishii Estacion_Fatraló Eucerotoma_xanthopus Eter_sililico_de_enol Ekaterina_Vilkova Estación_Cinco_Saltos Federacion_Obrera_Local_(Bolivia) Estado_fisico Estadio_Canberra F2 Efecto_Aharonov-Bohm Estacion_Santa_Regina Emilio_Vázquez_Gómez Euphonia_chlorotica Estacion_de_Monistrol_de_Montserrat Extremadura_(desambiguación) Eight_arms_to_hold_you El_rostro_de_Analía El_recurso_del_método Era_de_la_navegación_a_vela Fouquenies Erwin_Richter Elysion_(desambiguación) Estación_de_Molí_Nou_Ciutat_Cooperativa Elecciones_presidencial_parciales_de_Zambia_de_2008 Festival_Internacional_de_Cine_de_Berlin Ergaticus_ruber Fabrizio_Miccoli Federación_Andorrana_de_Fútbol Estación_de_La_Garrovilla Francine_Pascal Esclera Francisco_Castellano_Rodriguez Estados_Unidos_del_Brasil Francisco_Gonzalez_(musico) Edtv Egoismo_(filosofia) Falacia_de_McNamara Estatua_caliza_de_la_Reina_Ahmose-Meritamon Esteban_Lamothe Escuela_Politécnica_Federal_de_Lausana Estudio_Op_10_n_1_(Chopin) Educacion_linguística Evaluación_probabilística_del_riesgo Elena_Keldivekova Estación_Iyo_Saijo Epicauta_tomentosa Embrujadas Euroconector Essex_Vidal Esteban_Batista Esteron Fernando_de_Zafra Felices_(santo) El_Palmar_(Celestún)

html map