Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Adam_Sevani Xavier_Sabate Conspectus_Florae_Europaeae Club_Atlético_Güemes Villasequilla_(Toledo) Cierre_(El_Ala_Oeste) Chitrella_superba Vicent_Andrés_i_Estellés Abezon_domestico Concilio_de_Zaragoza_(380) Vilabol_de_Suarna_(Fonsagrada) Conteville_(Sena_Maritimo) Competencia_judicial Vyacheslav_Ivanov Charny_(Sena_y_Marne) Yungay Chuck_Dixon Albizia_struthiophylla Ven_conmigo_(daddy_yankee) Valaam Villaturiel Agalychnis_annae Chukwuemeka_Ndubuisi_Okafor Xavier_Deltell Voy._Uranie Comportamiento_del_Consumidor Composicion_de_funciones Adamsburg_(Alabama) Acorazado_Hiei_(1914) Velbazhd_Kyustendil Volante_(prensa) Confederacion_de_la_Democracia Yume_Koujou_Doki_Doki_Panic! Virus_Kadam Citocentro According_to_Jim Coluber_atro-virens Acacia_petiolaris Aeropuerto_Puerto_Bolivar XSL_Formatting_Objects Zeboim Alcalde_de_Cadiz Wunda_(cráter_de_Umbriel) William_Fagerbakke Club_Sportif_Chênois Condado_de_Arenac Ahora_(album_de_Fabiana_Cantilo) Aerides_godefroyana Afonso_Alves_Martins_Juniors Alcalemia Aeropuerto_Internacional_Brigadier_Bartolome_de_la_Colina Cheonan Vuelta_ciclista_a_España_1964 Wenche_Myhre Condominio_Bahia_Pacifica

html map