Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manuel_Borrás_Ferré Línea_1_(Bus_Guadalajara) Mario_Humberto_Garcia_Caboara Grafo_(desambiguacion) Microsoft_Powerpoint Los_girasoles_ciegos_(novela) Provincia_de_San_Jose Pret_a_Porter Great_Eastern Loropetalum María_de_las_Mercedes_de_Borbón_y_Habsburgo-Lorena Marquesado_de_Peñaflor Pseudomystus_bomboides Mauricio_Scheleske_Sánchez Grafo_dual Princeville_(Carolina_del_Norte) Los_Pedos Malvaviscus_acapulcensis Los_viajes_de_Kasperle Michał_Rola_Zymierski Los_amantes_de_lola Región_Ruhr Línea_N2_(Cordoba) Puertas_de_la_noche Locuciones Gran_Canal_de_Venecia Pseudotropheus_pursus Microrregion_de_Aragarças Primus_inter_pares Real_Drive Maquinaria_agrícola Marco_Fulvio_Flaco_(consul_264_a_C_) Medios_de_comunicación_social Psalms_of_Planets_Eureka_seveN Mario_Gómez-Moran_Cima Maugansville Raj_Pracha Léninski_Put_(Krasnodar) Línea_Rosa_(Metro_de_Chicago) Realismo_en_cine Manuel_Martínez_Ancira Grainville-sur-Odon Proto-indico María_Diega_Desmaissières Melaenornis Pseudosasa_japonica Lyulka_AL_7F Going_Back_(album) Marktl_am_Inn Pragmática_de_22_de_noviembre_de_1559 Microfono_inalambrico Mendicante Gran_Premio_del_1_de_Mayo Luis_Jesus_Martínez_Encabo Primera_guerra_del_congo

html map