Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ley_Orgánica_5/1985,_de_19_de_junio,_del_Régimen_Electoral_General Khashkhash_Ibn_Saeed_Ibn_Aswad Isómero_óptico Juan_Fernández_de_Recalde Libertas_(partido_político) Lieramont Jose_Gutiérrez_(jinete) José_Dirceu_Guimarães Juan_Jesús_Piñero_Bolarín Jenny_Downham Liba La_gran_aventura_de_Mortadelo_y_Filemon La_Union_(municipio_Valle_del_Cauca) Joseph_Raphson Irura_(Guipuzcoa) Kruger Leiocassis_collinus Isla_Auhah Legislación_sobre_la_homosexualidad_en_el_mundo Lisztomania J_L._Mackie Lawsonia La_maquina_de_hacer_pajaros_(disco) Jose_Ramón_de_la_Fuente_Morató Kirguisia_en_los_Juegos_Olimpicos Julius_Philip_Benjamin_von_Rohr Justo_González_Garrido Juliana_de_Stolberg Isoglosa Isla_Corisco_(Brasil) Leptaleum_longisilquosum Lista_de_episodios_de_Fisica_o_quimica L1_(Metro_de_Barcelona) Linum_angustifolium_subsp_usitatissimum Journey_to_the_Center_of_the_Earth_(película_de_2008) Karl_August_Wittfogel Lesq La_oracion_del_huerto_(El_Greco,_Londres) Libres_del_Sur Jose_Marante Liga_de_baloncesto_de_Puerto_Rico Laódice_(mitologia) Invasión_Norteamericana_en_México Kyoto_Encyclopedia_of_Genes_and_Genomes Jardín_Botánico_Tropical_de_Nong_Nooch Isleño_o_cañaílla Joan_Majo Instituto_de_Arte_de_Chicago James_Fitz-James_I_duque_de_Berwick Isla_de_basura Institución_de_su_Majestad_para_Jóvenes_Delincuentes John_Devoy Lewis_Evans La_montaña_de_Sainte_Victoire_vista_desde_Bibemus Konpeito

html map