Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Happy_Together_(película) Avistamientos_de_ovnis_en_espana Montecristo_(telenovela_de_2006) Andrei_Mureşanu Grupo_2 Ano_1977 H̱asẖās_ibn_Saʿid_ibn_Aswad Antonio_Sevil_de_Santelices Gruta_de_Turi Hylopezus_auricularis Mundo_(álbum) Aníbal_Ford Arevalo_de_la_Sierra Archivea_kewensis Andreas_Brehme Asociacion_Nacional_de_Estudiantes_de_Diseno,_Urbanismo_y_Planeacion Hyoscyamus_clusii Arthrocnemum_perenne Hank_Biasatti Helwan_(gobernacion) Appo Henarejos Guanábano_(Puerto_Rico) Guitarra_romántica Hans_Rottenhammer Ibn_Hānī_al-Andalusī Heterochroa Auquenido Heinrich_Carl_Hausknecht Grupo_Corripio Asesinato_de_René_Schneider Homapoderus_neisabellinus Ayuntamiento_de_Caceres Argentina_en_los_Juegos_Suramericanos Asparagus_asparagoides Milton_S._Hershey Génesis_(texto_sagrado) Gulnara_Samitova_Galkina Hyphessobrycon_balbus HRP Idioma_selk'nam Hyophorbe_indica Arquitectura_colonial_de_los_Estados_Unidos Munchlax Monteton Guillermo_IX_de_Hesse_Kassel Ask_(canción) Hokuriku_Journal_of_Botany Aspérula_olorosa Avenida_Presidente_Juan_Domingo_Perón Andrés_Lopez_Forero Historia_prehispánica_de_Bolivia Mother's_Little_Helper Aniezo Huejúcar

html map