Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Adler_(automóviles) Visvamitra Chuzalongo Absinthium_tenuifolium Alberto_F._Cañas_Escalante Coenobius_distantis Zvyagintsev Vladímir_Soloviov Achyropappus Westfield_West_Covina Codigo_de_area_619 Acarnan Victor_Zalazar Acianthera_cryptantha Viettel_FC Víctor_Antoine_Ardisson Al-Baladhuri Abri_du_poisson Vangueria_munjiro Volcán_Tupungato Vicente_Allanegui Verdades_verdaderas Agricultura_integrada Valle_Coachella Aeropuerto_Internacional_de_Manila Abu_Dabus Vivana Xuventudes_socialistas_de_galicia Zigurat_de_Ur Clase_Cardenal_Cisneros Conjunto_Arqueológico_de_Mérida Collar_de_pastores Concepcion_(Santander) Chikai XVI_Batallón_de_Fortificación_de_la_Fuerza_Aérea Aeropuerto_de_Karlsruhe-Baden_Baden Adrián_López_Alvarez Chaub Choke_(canción) Conmutación_(Quimica) Comite_espanol_de_representantes_de_personas_con_discapacidad Aeropuerto_Internacional_Bangui_M'Poko Abdallah_ibn_Al-Aftas Consejero_de_Economia_y_Finanzas_de_Cataluna Conservatorio_Superior_de_Música_de_Madrid Adriano_in_Siria_(Anfossi) Vladimir_Kirílovich_Romanov Agustí_Vila Condado_de_Jackson_(Carolina_del_Norte) Víctor_Antoine_Ardisson Circuito_equivalente Valde-Ucieza_(Palencia) Wilkesboro_(Carolina_del_Norte) Ya_viene_el_Sol_(canción) Vallisneraceae

html map