Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Mundial_de_Ajedrez_2001/02 Birdie Boiffard Cean_Bermudez Bullard_(Texas) Carl_Unverricht Capítulos_de_Arrow_Emblem_Grand_Prix_No_Taka Cancer_(astrología) Carduus_mollis Brainstorm_(desambiguacion) Catalunya_Artística Cesped_sintetico Bede_griffiths Batalla_de_burdigala Baston_de_navidad Biblioteca_de_celso Calle_de_Mendez_Alvaro Blepharodes_parumspinosus Cafe_Tacvba Caballero_alférez_cadete Benecio_Lopez_Padilla Catalisis_bifásica_acuosa Cardamine_nasturtium-aquaticum Capsella_compacta Bandana_(disco) Carlos_Matías_Sandes CFTA Azucaque Blasco_Nunez_de_Vela Bercheres_sur-Vesgre Baturinskaya Cerámicas_del_Sur California_(desambiguacion) Cajigu Catedral_Santa_Maria_de_La_Encarnacion Baile_Cakewalk Bing_(motor_de_búsqueda) Calyptronoma_occidentalis Carabasi Bajo_Jagué Años_660_a_C Caltha_violacea BWV_530 Belval-sous-Chatillon Carlos_Ortiz_de_Zevallos_Paz_Soldan Batalla_del_lago_Chosin CV_500 Bodenhöfer CSP_Limoges Bandera_bonaerense Cazac Carlos_Luis_Alvarez_Alvarez Cerastium_nepalense Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_2000 Butch_Patrick

html map